AKP, bugün hem 5. olağan büyük kongresini yapacak hem de 1 Kasım seçimi kampanyasını başlatacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu kongrenin tek genel başkan adayı. Kongrede partinin en üst karar organı olan 50 üyeli merkez karar ve yönetim kurulu (MKYK) da belirlenecek.
 
BİN 445 DELEGE OY KULLANACAK
Kongrede bin 445 delege oy kullanacak. Delege olmayan 433 eski milletvekili, 16 bakan ve bakan yardımcısı, 30 genel başkan yardımcısı, 25 MKYK yedek üyesi, 63 kurucu il başkanı ile 687 eski il ve ilçe başkanı da kongrede yer alacak, yani partinin kuruluşundan bu yana görev yapan bütün kadrolar Ankara’da olacak.
 
KARAOSMANOĞLU LİSTEYE GİREBİLİR
Hürriyet'in haberine göre; Kulislerde Erdoğan’ın damadı İstanbul Milletvekili Berat Albayrak’ın da MKYK’da yer alabileceğinden söz edilirken, listeye girecek yeni isimler arasında Cemil Çiçek, Mevlüt Çavuşoğlu, Cevdet Yılmaz, Lütfi Elvan, Adnan Boynukara, Taha Özhan, Lütfiye Selma Çam, Vedat Bilgin, İsmail Karaosmanoğlu, Bülent Turan, Aziz Babuşçu’nun adları da geçiyor. Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Öznur Çalık, Abdülhamit Gül, Ekrem Erdem, Hayati Yazıcı’nın da yerlerini korumaları bekleniyor.