Kartepe Belediyesi her geçen yıl büyük ilgi gören Ulusal Fotoğraf Yarışması ile fotoğraf sanatının belgesellik gücünü kullanarak, ilçe sınırları genelindeki mahallelerinin doğal, tarihi, turistik, kültürel güzelliklerinin tanıtımını sağlamak ve fotoğraf sanatına katkıda bulunmayı amaçlıyor. “Şimdi Kartepe Zamanı” adı ile bu yıl üçüncü kez düzenlenecek Ulusal Fotoğraf Yarışması TFSF yarışma takvimi içerisinde yerini aldı.
Kartepe Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü öncülüğünde düzenlenecek fotoğraf yarışması ile ilgili süreç ve katılım şartlarının yer aldığı yarışma şartnamesi hazırlandı. Yarışma şartnamesi Kartepe Belediyesi’nin www.kartepe.bel.tr internet adresi ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu internet sitesinden tedarik edilebilecek. Kartepe Belediyesi 3. Ulusal Fotoğraf Yarışması 2016 için yarışmacılar, 7 Ekim günü saat 23.00’e kadar TFFF’nin http://www.tfsfonayliyarismalar.org/ adresinden online olarak başvuru yapabilecekler.

BİRİNCİYE 5 BİN TL 
Yarışmanın seçici kurulunda ise; Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü Arş. Gör. Ali Fuat Altın,  fotoğraf sanatçısı-AFSAD- FSK Onur üyesi Hamit Yalçın, fotoğraf sanatçısı Muharrem Bucan, fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç, TFSF Temsilcisi Yalçın Kuçin ve Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mehmet Ay yer alacak. Seçici kurul tarafından değerlendirmeye alınacak online başvurular her katılımcı için 4 adet renkli veya siyah beyaz fotoğraf olarak belirlendi.
İlgililer yarışma sekretaryalığını yapan Halit Koç ile 0.262.353.38.69 nolu telefonundan detaylı bilgi alacakları gibi şartnameyi Kartepe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün Sapanca Yolu Kavşağı Ataevler Mahallesi Ataevler Kültür Merkezi Kartepe Kocaeli adresinden de edinebilirler.
Seçici kurulun 15 Ekim 2016 tarihinde toplanıp 16 Ekim tarihinde de sonuçları açıklayacağı yarışma amatör ve profesyonel tüm fotoğraf severlere açık. Birincilik ödülü 5 bin TL, ikincilik ödülü 3 bin TL, üçüncülük ödülü 2 bin TL, 3 adet mansiyon Bin TL, sergilenmeye değer en fazla 41 eserde 250 TL sergileme ödülü ile ödüllendirilecek yarışmaya online başvurular 7 Ekim saat 23.00’e kadar alınacak.