Üzülmez; Değerlerimize Hep Beraber Sahip Çıkalım
Kartepe Belediyesi, zengin ve renkli görüntüler eşliğinde yerli ve yabancı konukların katılımı ile yeni bir kültürel etkinliğe imza atmaya hazırlanıyor. Geçmişten günümüze ulaşmış veya unutulmaya yüz tutmuş el sanatları, kültür varlıkları, şarkılarımız, danslarımız, oyunlarımız ve damak tatlarımızı ortaya çıkartmayı ve bunları kayıt altına alarak gelecek nesillere aktarma amacıyla düzenlenecek ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından da desteklenen Unutulmuş Değerler Festivali’nin bu yıl ikincisi 4-5 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek.
Türk Okçuluğu, Matrak, Mangala ve niceleri
Kartepe’nin eşsiz doğa güzelliklerine hakim noktalarından biri olan Sapanca Gölü kıyısında düzenlenecek olan Kartepe Belediyesi Unutulmuş Değerler Festivali’nde 100 adet değişik el sanatları ustaları ve zanaatkârlardan oluşacak kültürümüzü tanıtan çadırlar kurulacak. Bu çadırlarda ebru, minyatür, hat, ahşap oyma, kırk yama, minyatür, seramik, güzel yazı yazma, geleneksel Türk Okçuluğu, geleneksel Türk Dövüş Sporu Matrak, geleneksel Osmanlı Zeka Oyunu Mangala, kağıt işlemeciliği, mesir macunu,  halk ozanları ve Hacivat Karagöz oyunları gibi birçok unutulmaya yüz tutmuş değerler festivalde gün yüzüne çıkartılacak.
Uluslararası İlgi ve Katılım
Festival kapsamında Yunanistan, Bulgaristan, Bosna Hersek, Sırbistan ve Arnavutluk’tan gelecek olan misafirler kendi kültürlerini ve halk oyunlarını tanıtacaklar. Yöresel ve bölgesel sanatçıların sahne alacağı festivalde yöresel sanatçılarda performanslarını gün boyunca konukların beğenisine sunacaklar. Ayrıca “Hanım Eller Yarışıyor” adlı yemek yarışması ile ilçemizde yaşayan ev hanımlarının marifetlerini kullanarak, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetleri ve damak tatlarını gün yüzüne çıkartılması da sağlanacak. Yaklaşık yüz ev hanımının yarışacağı yarışmada Çorba, Ana Yemek, Tatlı ve Hamur işleri kategorilerinde lezzetler yapılarak jüri değerlendirilmesine sunulacak.
Kartepe’nin Yemek Kültürü Sofralara Çıkıyor
Kurulacak olan ücretsiz çadırlarımızda ev hanımları ve zanaatkara da ürettikleri ürünleri sergileme ve satış yapma olanakları sağlanarak, hem unutulmaya yüz tutmuş ürünlerin tanıtımı hem de ekonomik değer elde etme imkanı bulacaklar. Kültür mirasının çocuklara aktarılacağı festivalde,  çocuk oyun grupları, palyaço ve değişik animasyon ve oyunlar ile eğlenceli ve unutulmaz anları yaşamalarına imkan sağlanacak. Ayrıca festival alanında oluşturulacak olan alanda milli oyun parkuru kurulup geçmişteki oyunlarımızın gerekli çizimleri yapılarak sek sek, misket oyunu, ip atlama gibi geleneksel eski oyunların oynanarak hatırlatılması sağlanacak.
Ücretsiz Ulaşım
İzmit ve Kartepe’den de ücretsiz ring servislerle misafirlerin ulaşımının sağlanacağı festivale katılım yoğun olması bekleniyor. Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez de, unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş değerlerin gün yüzüne çıkartılacağı festivale tüm hemşehrilerini davet etti. Başkan Üzülmez, “Geçmişe yolculuk yapacağımız bu anlamlı festivalle gelin hep beraber değerlerimize sahip çıkalım festivalde buluşalım” dedi.