CHP örgütü, Gebze bölgesindeki dernek başkanlarını dinledi. Dernek yöneticileri, ilçede düşünülen katı atık tesisinin Dilovası’nı bitireceğini düşünüyor

 

CHP İl ve ilçe örgütleri; Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’nda faaliyet gösteren dernek başkanlarıyla İlyasbey Restaurant’ta bir araya geldi. Toplantıya; CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, milletvekilleri Mehmet Hilal Kaplan, Haydar Akar, Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası ilçe başkanları, milletvekili aday adayları ve dernek başkanları katıldı. Toplantıda ilk olarak CHP İl Yöneticisi Musa Yılmaz bir konuşma yaparak, “Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’nın sorunlarına çözmek için yaşanabilir bir kent oluşturmak adına derneklerle böyle bir toplantıda bir araya gelmek istedik. STK temsilcilerinin seçim öncesi sorunlarını dinlemek için sizleri dinleyeceğiz” dedi.
 
TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva ise yaptığı konuşmada, “Gelişmiş ülkelerde insanlar daha çok derneklere üye oluyor. Dernekler sorunları değişik alanlara taşınmasını sağlıyor. Çözülmeyen sorunların da bizler takipçisi olacağız. Son günlerde bu bölgenin önemli bir sorunu olan Dilovası’nda katı atık bertaraf tesisi yapılması kararı var. Sanayi atıklarıyla tehlikeli atıklar da burada toplanacak” diye konuştu.
 
DİLOVASI’NIN ÖLÜMÜ
Toplantıda söz alan Dilovası Bingöllüler Derneği Başkanı Ercan Güneş, “Dilovası’nın önce sınırları daraltıldı. Daha sonra Kömürcüler ve İZAYDAŞ getirildi. Şimdi de 12 ilçenin çöpünün getirilmesi Dilovası’nın ölümü demektir. Dilovası’nın nefes alabileceği yerleri maalesef yok ediliyor. Dilovası’nın büyümeye ihtiyacı var. Dilovası sürekli kirlilikten dolayı göç veriyor. Dilovası’nın büyümesi için çöp depolama alanı veya sanayi bölgesi olarak değil yerleşim alanı olarak açılsın istiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
KANSER OVASI...
Dilovası’nın mevcut iktidar tarafından gözden çıkarıldığını söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ise “Son nüfus sayımına göre Dilovası nüfusu azalıyor. Gerekçesi bölgenin sağlık ve yaşam açısından koşulların iyi olmadığı. Türkiye’de, Dilovası kanser ovası olarak anılmakta. Hakikaten de durum böyle. TÜİK’in rakamlarında bile Dilovası’nda kanser oranı yüzde 33. Dilovası halkının da bu bölgede yaşayan diğer vatandaşlar gibi olduğu ve yaşam koşullarının iyi olması gerekir. 2006 yılında hazırlanan raporlarda bölgenin sanayiye doyduğu açıklandı. Ancak bu raporun ardından Dilovası’na 4 yeni OSB getirildi” diye konuştu.
 
SORUNLARI ÇÖZMEDİLER
Kocaeli’nin sahilinde 43 tane liman olduğunu belirten milletvekili Haydar Akar da “Sahillerimize ne yazık ki ulaşamıyoruz. Denizle, havayla, toprakla buluşamıyoruz. En çok OSB olan bölgede yaşıyoruz. İşsizlikte Türkiye’de sekizinci sıradayız. En çok yoksulun olduğu kentiz. Çalışanların yüzde 44’ü asgari ücretle çalışıyor. Kocaeli’nin sorunları bir türlü çözülmüyor. Kocaeli’nde her geçen gün yaşam alanları daha da kötüye gidiyor. Kocaeli’yi yönetenler bu kent için ne yaptılar? Kocaeli’nin sorunlarını çözmüyorlar. Yaşadığınız sorunlar çözülmemişse siyasi tercihlerimizi değiştirmemiz gerekiyor. 12 ilçenin atıkları Dilovası’na gelecek” dedi. Yapılan konuşmaların ardından dernek başkanları sorunları konuştu, CHP’lilerle fikir alışverişinde bulundu.

 

bizimkocaeli.com / Hanifi Surun