"Kentsel Dönüşüm Kocaeli'ye hayat verecek" diyen Tüm Sanayici ve iş adamları Derneği Başkanı Erdoğan Yılmaz "Ülkemizdeki terör saldırıları ve 4 ayrı seçimin üst üste gerçekleşmesinden kaynaklanan ciddi bir ekonomik sıkıntı içerisine girdik. Kocaeli Şubat ayını çok zor geçirdi. Eğer Mart ayında az bir ekonomik hareketlilik ve sıcak para akışı ve banka kredileri olmasaydı birçok firma iflas edebilirdi." diye konuştu.

ŞUBAT AYI TÜRKİYE’NİN KRİZİ OLDU

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ülkemizin son zamanlarda dış ve iç güçlerden ülke istikrarını bozmak için yapılan operasyonlar aynı zamanda 4 seçimin üst üste gerçekleşmesi tatbiki ülke ekonomisini ciddi derecede olumsuz etkilemiştir. Bunun neticesinde ekonomi de özellikle nakit akışı durmuş, iş adamları ve esnaf borçlarını ve çeklerini ödemek için banka kredilerine yönelmiştir. Türkiye 2 Şubat ayını üst üste yaşasaydı birçok iş adamı için icra takibi başlar, iflaslar yaşanırdı. Ümit ediyoruz ki nisan ayının ortalarından sonra havaların ısınmasıyla özellikle durgun sektörlerin hareketlenmesi ve onunla birlikte nakit akışının da açılacağı.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM KOCAELİ'NE HAYAT VERECEK

Türkiye’de bugün en istikrarlı giden sektör yiyecek içecek sektörüdür. Otomotiv başta olmak üzere inşaat ve diğer yapı sektörlerinde iş adamları ciddi sıkıntı yaşamakta. Şu an için umudumuz kentsel dönüşümün biran önce hızlanarak inşaat sektörünü canlandırıp Kocaeli’ndeki iç piyasada beklenen ekonomik gücü yeniden kazanmasıdır.  Tüm Sanayici ve iş adamları olarak geçirdiğimiz bu zor kışın yaralarını yazın hareketlenecek olan iç talep, imalat, üretim ve aynı zamanda ilimize farklı pazarların girerek nakit para akışını ile sağlanması için çalışacağız. Türkiye her şeye rağmen ekonomisi güçlü bir ülke. Yoksa bu kadar dış ve iç saldırılar, ekonomik sıkıntılar karşısında yıkılırdı. Ülkemizin istikrara için kredi faiz oranlarının düşmesini umut ediyoruz. Ülkemiz de ihtiyaç kredi oranları yüksek olmasına rağmen talep yüksek. İş adamları kışı atlatabilmek adına çeklerini kırdırarak krediyle ticaretlerini döndürmeye çalışmıştır"