CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TEM Otoyolu Kandıra turnikelerinde il başkanı Yalçın Kuşkan, milletvekilleri Hurşit Güneş, Haydar Akar, Mehmet Hilal Kaplan, büyükşehir belediye başkan adayı Tahsin Tarhan, İzmit ilçe başkanı Selman Yıldırım, İzmit Belediye Başkan adayı Sefa Sirmen ve kalabalık bir partili grup tarafından karşılandı. Makam aracından inen Kılıçdaroğlu, partilileriyle selamlaştıktan sonra kendisini bekleyen parti otobüsüne bindi. Kılıçdaroğlu, turnikelerden vatandaşları selamlayarak 25 araçlık konvoy eşliğinde programın yapıldığı Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonu’na geldi.
 
BAŞBAKAN KILIÇDAROĞLU
 
Salon girişinde partililer Kılıçdaroğlu’na dokuna bilmek için adete birbirleriyle yarıştı. Salonda oluşturulan koridordan geçen Kılıçdaroğlu, kendisine ayrılan protokoldeki yerine oturdu. Kılıçdaroğlu’nun salona girmesiyle birlikte CHP’li gençler “Başbakan Kılıçdaroğlu” sloganlarıyla salonu inletti. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Sonrasında ise “90. Çınar yeni filiz” sloganıyla hazırlanan üç farklı sinevizyonla CHP anlatıldı. Sinevizyon gösterimi sonrasında CHP Genel Başkanı alkışlar ve başbakan Kılıçdaroğlu sloganları eşliğinde kürsüye çıktı.
 
BAŞBAKAN YALANCI
 
Kürsüde partililerini selamlayan Kılıçdaroğlu, Kocaeli’nin Leyla Atakan, Sefa Sirmeler’in kenti olduğunu şimdi ise Tahsin Tarhanlar’ın kenti olacağını ifade etti. AKP’nin bulaştığı yolsuzluklara değinen Kılıçdaroğlu, “Gırtlağına kadar yolsuzluklara battılar. Eğer çocuğunuz işsiz ise sebebi burdur. Hep birlikte yeni bir Türkiye inşa edeceğiz. Yeniden Kocaeli’yi eski görkemli günlerine kavuşturalım. Yolsuzluğa dur diyecek miyiz? Özgür bir Türkiye için yola çıkacak mıyız? Önümüzdeki sandık var. 30 Mart’ta sandığa gideceğiz. Haremiler’in saltanatına son vereceğiz” diyerek Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan için ise, “Yalancı” diye seslendi.
 
OY VERİLEN PARTİ BU DEĞİL
17 Aralık’ta yapılan büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu dile getiren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’ın 4 tane bakanı istifa etti bunu paralel devlet mi sağladı. Şimdi yeni bir dümenin peşindeler. Kocaelili’nin oy verdiği AKP bu parti değil. AKP, bu yolsuzlukları yapan partidir. Bu çocuklarımızı işsiz bırakan partidir. Eğer bu pislikten bıktık diyorsanız halkın partisi olan CHP var. Hiç kimseyi ötekileştirmiyoruz. İnancınız ne olursa olsun benim başımızın üzerine. Renginiz ne olursa olsun benim başımın üzerine. Temiz siyaset, kul hakkı yemeyen bir siyaset mi istiyorsunuz. Önce siyasetçinin cebi değil halkın cebi para görsün bunu mu istiyorsunuz? Adres belli aklın partisi, Atatürk’ün partisi temiz siyasetin partisi CHP’dir” dedi.
 
ADRES BELLİ; CHP
Yolsuzluklar üzerinden vatandaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Her eve temiz kazanılmış ekmek girmeli. Kocaeli bir sanayi kenti. İşçilerin yoğun olduğu bir kent bir emek kenti. Büyün işçi kardeşlerimize sesleniyorum. Evi geçinmekte zorlanıyorsan bir düşün seni bu hale kim getirdi. Barış içinde yaşamak istiyorsanız, kul hakkı yiyenden hesap sormak istiyorsan adresin belli yerin belli. Hepiniz gerçekleri benden daha iyi birliyorsunuz. Kocaeli’de de yolsuzlukların ayyuka çıktığını, ses kayıtlarını da biliyorsunuz. Yerel gazetelerde çok örnekleri var” açıklamasında bulundu.
 
TARHAN İLE BAŞARACAĞIZ
Eski belediye başkanı Leyla Atakan’ın başarısının 2014 yerel seçimlerinde tekrar yakalamak zorunda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kocaeli sosyal demokratların Leyla Atakanların kenti. Kocaelinin yağa kalması lazım. Hepimiz temiz bir yönetim için elimizi vicdanımıza koyalım. Tahsin Tarhan’a bakalım. Kocaeli’de işsizlik var değil mi? Kocaeli bir sanayi kenti neden bir işsizlik var? Belediye neden bir istihdam yaratmıyor. Ve Leyla Atakanlar’ın yaptığı başarıyı 2014’te yeniden yakalamak zorundayız. Bunu Tahsin Tarhan ile yakalayacağız” ifadelerine yer verdi.
 
BİRLİKTE HESAP SORALIM
Kocaeli halkına seslenen Kılıçdaroğlu, “Köşeyi dönenleri görüyorsunuz. Gelin temiz bir Türkiye’yi yeniden inşa edelim. Gelin kul hakkı yiyenlerden birlikte hesap soralım. Konya’da Ayaz bebek açlıktan ölüyorsa hepimiz elimizi vicdanımıza koyalım. Türkiye zengin bir ülke ama bu zenginlik halka düşmüyor. Kocaeli’ye sesleniyorum herkesin kimliğine ve inancına saygılıyız. Yine söylüyorum. Eğer bu ülkede vatandaş özgürce ibadetimiz yapamıyorum diyorsa gelsin benim önüme çıksın. Bütün yurttaşlarımdan beklentilerim var. Türkiye bunları asla hak etmiyor. Eğer halktan yana, düzgün siyasetten yanaysanız gelin beraber mücadele edelim. Gelin birlikte mücadele edelim. Ayrı ayrı değil birleşe birleşe devam edelim” dedi.
 
HER KURUŞUN HAKKINI VERECEK
CHP’nin Kocaeli’de bir belediyesinin olmamasını hatırlatan genel başkan, “Yıllar önce sosyal demokrat olan Koskoca Kocaeli’den nasıl olursa bir belediyemiz yok. Demek ki bir sorunumuz var. Buradan kadınlarımıza sesleniyorum gelin bize CHP sizin partinizdir. Kocaeli sanayinin yoğun olduğu bir kent. Biz Kocaeli’ye bir sanayici getirdik. O düzgün bir insan. O çıraklıkla başladı şimdi sayılı bir sanayici. O da alın teri döküyor. Onu size emanet ediyorum. Göreceksiniz Tarhan sanayici olduğu için işsizlik sorununu çözecek. Yolsuzluğun kökünü kibrit suyu dökecek. Başkan olduğunda her kuruşun hesabını Kocaeli’ye verecek. Gizli kapalı iş yapmayacak kapısı her zaman halka açık olacak” ifadelerine yer verdi.
 
HERKESİ KUÇAKLAYACAK
Tahsin Tarhan’dan övgüyle bahseden Kemmal Kılıçdaroğlu, “Tahsin Tarhan sanayi ama o halktan yana sanayicidir. O bir mücadele adamı gelin Kocaeli’nin kaderini değiştirelim. Güzel bir Kocaeli, İstanbul’un gölgesinde kalmayan bir Kocaeli yapalım. Kimsenin ötekileştirilmediği bir Kocaeli yapalım. Tarhan koltuğa oturduğunda oy veren vermeyen herkesi kucaklayacak. Gün artık bıktım diyebilme günü yenilenme günüdür. Birlik içinde olacağız. Varlık içinde olacağız ve bunarlın tamamını birlik içinde olacağız. İnançları sömürmeyen partinin adresi belli CHP. Emeğinizin hakkını verecek tek parti CHP’dir. Hepinizi bu büyük çadırın altına bekliyorum. Hırsızlığa son alın terine devam” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
 
DÜŞEN GENCİ UNUTMADI
Kılıçdaroğlu konuşması sonrasında belediye başkan adaylarını tek tek sahneye çağırdı. Kocaeli’den başarı beklediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, büyükşehir belediyesi ve 12 ilçe belediye başkan adayının elini havaya kaldırarak Kocaeli halkına tanıttı. Program sonunda minik bir partili Kılıçdaroğlu’na çiçek hediye etti. Kılıçdaroğlu, geldiği gibi alkışlarla ve sloganlarla uğurlandı. Kılıçdaroğlu, il başkanı Yalçın Kuşkan, İzmit Belediye Başkan Adayı Sefa Sirmen Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahsin Tarhan ile birlikte salondan ayrıldı.