İki kez ertelenen AKP İl Kadın Kolları’nın 4’ncü olağan kongresi Antikkapı Restaurant’ta yapıldı. 8 yıldır İl Kadın Kolları Başkanlığını yapan Oya Tunçel’in yeniden aday olmadığı kongrede Genel Merkez tarafından tek aday olarak gösterilen Av. Emine Zeybek, AKP’li kadınların yeni başkanı seçildi. 

SİBEL GÖNÜL UZUN ARADAN SONRA
AKP Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı ve Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül uzun bir aradan sonra ilimize geldi; il kadın kolları kongresine katıldı. AKP’li kadınların kongresine Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Nihat Ergün, milletvekilleri İlyas Şeker ve M.Ali Okur, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, eski il başkanı ve milletvekili aday adayı Mahmut Civelek, Genel Merkezden Kadın Kolları MYK üyeleri Dilek Yüksel Kahveci ve Merita Yıldız da katıldı. Divan başkanlığını MKY üyesi Canan Candemir Çelik’in yaptığı genel kurulu AKP’nin milletvekili aday adayları da kalabalık grup olarak takip etti.

SADECE 10 KİŞİ KALDI
AKP’nin Emine Zeybek başkanlığındaki yeni yönetiminde 40 yeni isim yer alırken, mevcut yönetimden de 10 kadın yönetime girdi. İl yönetimine giren kadınlar salona bordo renkli eşarp ve fularla geldi; papatyalı yaka kartları taktı. İl Kadın Kolları’nın yeni yönetiminde dengeli bir yönetim oluşmasına dikkat edildi, her ilçeden ikişer kişi girdi. Körfez İlçe eski kadın kolları başkanı Nesrin Duran ile Karamürsel eski ilçe kadın kolları başkanı İlknur Çetinbaş yeni yönetimde yer aldı. İlk olarak 8 Mart’ta Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla yapılacağı duyurulan il kongresi Müge Olşen’in milletvekili aday adayı olası nedeniyle de ikinci kez ertelenmişti. İl ve ilçelerin ana kademe, gençlik ve ilçe kadın kolları kongrelerini tamamlayan AKP’de İl Kadın Kolları’nın kongresi kadınların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Alkışlar arasında konuşma yapan, 8 yıllık görevini tamamlayan Oya Tunçel helallik istedi, Tunçel, Emine Zeybek ve yönetimine girenlere yardımcı olacaklarını belirtip başarılı olacaklarına inandığını söyledi. Karaosmanoğlu’nun selamlama konuşmasından sonra İl Başkanı Ceyhan konuşma yaptı. Oya Tunçel ile 8 yıl birlikte çalıştıklarını belirten Ceyhan, “8 yıldır kadınlara gösterdiği şefkat; annelik ve yoldaşlık yaptı, Güzel bir kadın kolları yaptığı için teşekkür ediyorum. Emine Zeybek ile yola devam edeceğiz; çıtayı yükseltecek.” dedi. 

2023’E KADAR DEVAM
Önümüzdeki dönemlerde daha büyük başarılara imza atılacağını belirten Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Ergün, “2023’e kadar Türkiye’de iktidar AKP iktidarı ile devam edecektir.Kurucu Kadın Kolları başkanımızın Kadın Kolları Genel Başkanı olması bizim için büyük mutluluktur.” dedi. Kongrede oy kullanma hakkı bulunan 600 delegeden büyük bölümü katılarak oylarını kullandı. 50 kişilik yönetim kurulu ile birlikte 24 genel merkez delegesi seçildi. İl Kadın Kolları yönetim kurulu listesinde değişiklik yapıldığı için kongre başladıktan sonra matbaada yeniden basılıp getirildi.

 


AKP İL KADIN KOLLARI

YÖNETİM KURULU:
Emine Zeybek, Aysun Yıldırım, Belgin Ergen, Binnur Büyükdurmuş, Canan Eryılmaz, Canan Soylu, Emine Bayrak, Emine Demir, Emine Turan, Esin Ayyıldız, Esin Sarıçayır, Elif Aydın, Emine Okanalp, Firdevs Genç, Gamze Macit, Gonca Koştu, Gülşen Çelik, Gülşen Efe, Hacer Özşimşek, Hande Genç, Hicran Bozkurt, Hülya Çiçek, Hülya Gökalp, İlknur Çetinbaş, Kıymet Çınar, Kerimen Emil, Melahat Çınar, Merve Kesici, Necmiye Kılınç, Nebahat Keser, Nesrin Duran, Nimet Hasdemir, Nurhayat Bozdemir, Pınar Atabay, Sabriye Köseoğlu, Saime Yelken, Serpil Gürsoy, Sibel Uzun, Sevgi Alkan, Selma Gürbüz, Sevcan Kutlu Aydemir, Seyhan Yalım, Sibel Karaaslan, Şeyma Görgün, Şule Yılmaz, Şükran Azgın, Tugba Kaya, Yelda Ateşkan, Zeynep Kaya, Zeynep Sultan Şimşek.

BÜYÜK KONGRE DELEGELERİ:
Emine Zeybek, Oya Tunçel, Behiye Karaosmanoğlu, Funda Ceyhan, Nigar Işık, Güner Ergün, Hale Baştopçu, Şükran Aygün Nurten Okur, Ayşe Şeker, Birgül Pepe, Fatma Civelek, Hacer Çakır, Banu Çürüksulu Demir, Hülya Kodek, Züleyha Uslu, Gülay Artut, Buket Tatoğlu, Emel Kasapoğlu, Aysel Demirtaş, Nilüfer Çelik, Nurcan Aydın, Yasemen Ağra Alemdar, Sevil Özbek.