İl genelindeki 4 binden fazla STK’nın (dernek, oda, sendika) başkan ve yönetim kurulu üyeleri, bu durumlarını belgeleyen evrak ve kimlik belgesi ile gelip, oy kullanabilecek. Her STK’nın yönetim kurullarında ortalama 5-7 kişi bulunuyor. AKP’liler, yarın yaklaşık 20 bin kişinin gelip, oy kullanmasını bekliyor.


Oy kullanmaya gelenlerin önüne boş bir oy pusulası konulacak. Seçmenler, mevcut 73 aday adayından isterlerse 1’inin, en fazla 11’inin adını yazıp, sandığa atacaklar.


Temayülde hiçbir sınırlama yok. İsteyen seçmen, AKP’nin mevcut 73 aday adayının dışında da, AKP’den aday gösterilmesini gönlünden geçirdiği isimleri oy pusulasına yazabilecekler. 

Ay Işığı Derneği tesislerine oy kullanmaya gelen STK temsilcilerinin önüne, partinin ilimizdeki 73 aday adayının tamamının isim ve özgeçmişlerinin yer aldığı bir kitapçık verilecek. Bunu inceleyerek tercihlerini yapabilecekler.

Aday adayları, tanıdıkları, kendilerine oy vereceklerine inandıkları STK yöneticilerini, kendileri salona getirip, oy kullandırabilecekler. 

09.00-17.00 ARASI
AKP’nin 2'inci temayül yoklamasına katılacak STK yöneticileri, 09.-17 saatleri arasında Fuar alanı içindeki Ay Işığı Derneği tesislerinde oy kullanacak. İlimizde 4 bin civarında STK var. Oylamaya 20 bin civarında katılım bekleniyor.

OYLAR SAYILMAYACAK
Yarın AKP İl teşkilatı denetiminde yapılacak temayül yoklamasında 25 kadar sandık kurulacak. Oy kullanma süresi dolunca sandıklar kapanacak, İzmit’te tasnif yapılmayacak. Temayülde kullanılan oylar, Ankara’da, parti genel merkezinde aday belirleme komisyonunda sayılıp, değerlendirilecek.