8 bin 560 metrekarelik dev bir alanda, eski Seka kağıt fabrikasının dönüştürülmesiyle kurulan Bilim Merkezi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK ortaklığıyla hayata geçiriliyor.

Bilimsel yatırımları ile şehrin gelişimine büyük katkı sağlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de teknolojinin merkez üssü olmayı hedefliyor.  
 
Kocaeli Bilim Merkezi'nde neler var? 

Kocaeli Bilim Merkezi’nde özel tasarlanmış 200’e yakın "Deney Düzeneği" çeşitli salonlarda sergilenecek.

Merkez içerisinde toplam 680 metrekare alana yayılan "Bilimsel Atölyelerde"; Optik İllüzyon, Yanardağ Modeli, Hücre Modeli, 3-D Gözlük ve daha pek çok farklı alanda deneyler yapmaya imkan sağlanacak. Atölyede bulunan robotlar, zeka oyunları ve özel düzenekler hayal gücünü arttırırken analitik zekanın kullanımını tetikleyecek.
1000 metrekare alana sahip "Algı ve Gerçeklik Galerisi"ndeki 71 farklı düzenek uygulamasıyla, zihnin dış dünyaya karşı gerçekte ne kadar yanılabildiğini test etme fırsatı sunulacak.

Dünya üzerindeki en etkileyici olayları ve merak edilenleri tüm gerçekliği ile gözler önüne serecek "Dinamik Dünyamız Galerisi", çocuklar için tam donanımlı cihazlar ve deney aletleriyle keşfetmenin mutluluğunu yaşatacak "Yap-Keşfet Alanı" bulunuyor.

“Bilimin Sultanları” sergisi, 6 ay süreyle Kocaeli Bilim Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Fizik, kimya, biyoloji, matematik, popüler bilim, tarih, felsefe, evren ve gökyüzü gibi konularda ziyaretçilerine geniş bir kaynak sağlayan 1500 kitaplık "Özel Kütüphane" de merkezde yer alıyor.

Bilim Merkezi’nin üst katındaki 460 metrekarelik alan "Bilim Sahnesi" olarak birbirinden göz alıcı gösterilere ev sahipliği yapacak. Köpük Şov, Sıvı Azot Patlaması, Kuru Buz Tepkimesi, Alevle Dans gibi sirk şovlarını aratmayacak gösterilerin sergileneceği Bilim Sahnesi, çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çekecek.

Merkezde ayrıca; Muhteşem manzarasıyla körfezin izleme keyfi sunacak Restoran ve  Kahve Evi ayrıca bilim konsepti ile özel olarak tasarlanmış objelerin satıldığı Hediyelik Eşya Dükkanı da ziyaretçilerin hizmetinde olacak.