İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi Ağustos ayı iş cinayetleri raporunu açıkladı. OHAL’le geçen bir ayın bilançosu ağır oldu.

Ağustos ayında en az 199 işçi hayatını kaybetti. Rapora göre yılın ilk sekiz ayında ise en az 1250 işçi yaşamını yitirdi. Kocaeli ise Ağustos ayıdan en fazla iş cinayetini yaşandığı ikinci il oldu. Ağustos ayında İstanbul’da 19 işçi, Kocaeli’de ise 13 işçi iş cinayetleri sebebiyle yaşamını yitirdi. Ağustos ayında yaşamını yitiren 158 emekçinin 134’ü işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 21’i çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 3’ü esnaflardan olmak üzere 24’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluşuyor.
 
İŞÇİ ÖLÜMLERİNDE ULAŞIM ÖNEMLİ ETKENLERDEN

İşçiler en çok trafik/servis kazaları, ezilme/göçük, düşme ve elektrik çarpmasından dolayı can verdi. İş cinayetlerinde tespit edilebilen nedenlerin başında ulaşım sorunu geliyor. İşçiler servislerle ya da kendi imkânlarıyla ulaşımdayken yollara savruluyorlar. Üzerlerine ağır nesneler düşmesi, göçük oluşması ya da makineye sıkışma sonucu eziliyorlar. Özellikle inşaatlarda çalışırken yüksekten düşüyorlar. Yine son dönemde diğer nedenler olarak belirtilen başlık içinde; ağır çalışma koşullarından kalp krizi geçiriyorlar, baskı politikalarından, işsizlikten ya da borç kıskacından intihar ediyorlar. Bu ay ise bu nedenlerin yanında elektrik çarpmasına bağlı iş cinayetlerinde gözle görülür bir artış var. Enerji, metal ve inşaat başta olmak üzere dokuz işkolunda elektrik çarpmasına bağlı iş cinayetleri tespit edildi.