Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın mahkeme başkanlığını Adalet Komisyon Başkanı, Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Muhittin Paça yaparken duruşmaya başka bir suçtan Silivri Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutuklu sanık Ö.N. SEGBİS ile, tutuksuz yargılanan A.Ö, A.M, F.D, İ.Y, O.D.A, E.S.Ö, M.E.O, F.A, sanık vekilleri Avukat Sait Yılmaz, Avukat Ahmet Arslan, Avukat Yurtkan Yücel, Avukat Ömer Kahveci, Avukat Hüseyin Ekşi, Avukat Nasir Aydın, Avukat Abdullah Zorlu, Avukat Cengiz Yılmaz, Avukat Halil İbrahim Arıcı, Avukat Ceren Küçükosmanoğlu, müşteki Ferhat Baloğlu, Murat Aksoy, müşteki Şahin Turgun vekili Avukat Şerife Yazgaç katıldı. 

ARALARINDA VALİ DE VARDI

2010- 2013 yılları arasında Kocaeli’de İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde çalışan 13 polis tarafından İstanbul Ağır Ceza Mahkemelerinden alınan belgede tahrifat yapılarak; aralarında Kocaeli eski Valisi şimdiki Hatay Valisi Ercan Topaca, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ve MHP Kocaeli Milletvekili Lütfi Türkkan’ın da bulunduğu emniyet müdürleri, polis memurları, ceza infaz kurumu memurları, doktorlar ve gazetecilerden oluşan 66 kişi usulsüz dinlendi. Konunun ortaya çıkması ile birlikte 13 polis memuru hakkında görevi kötüye kullanmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak suçlarından dava açıldı. Davanın 3’ncü celsesi bugün Kocaeli 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. 

AVUKATLAR DIŞARI ÇIKARTILDI
Görülen duruşmada katılan müştekiler ve sanıklar sabah saat 09.30’da duruşma salonuna alındı. Duruşmada sanık Ö. N.’nın avukatı Ahmet Arslan, reddi hakim talebinde bulundu. Mahkeme heyeti Avukat Ahmet Arslan’ın talebini yargılamayı sürüncemede bırakmak amacıyla talepte bulunduğu gerekçesi ile talebin reddine karar verdi. Diyalogların uzaması üzerine Mahkeme Başkanı Muhiddin Paça, duruşma düzeninin bozulduğu gerekçesi ile avukatlar Sait Yılmaz, Yurtkan Yücel ve Ahmet Arslan’ı mahkeme salonu dışına çıkardı. 3 avukatın ardından sanık avukatlarından Ömer Kahveci’de kendi isteği ile mahkeme salonunu terk etti. Mahkeme salonunu dışına çıkan avukatlar tutanak tutarak bir üst mahkemeye itirazda bulundu. 

SANIKLARDAN ŞİKAYETÇİYİM

Duruşmada müşteki sıfatıyla ilk olarak ifade veren Murat A., “Ben polis memuru olarak görev yapıyorum. 1996’da Kocaeli’ne atandım. 2013 yılında emekli oldum. Körfez Kaymakamlığı’nda özel kalemde koruma olarak çalışım, ayrıca dernek işlerinde görev yaptım. Şimdiye kadar hiçbir ticari faaliyetim olmamıştır.  Herhangi bir ihaleye katılmam söz konusu değildir. Benimle irtibatlı olduğu gösterilen İmdat Y. isimli kişiyi tanırım. Kendisi benim gibi polis memurudur. Şimdiye kadar görevimle ilgili hiçbir soruşturma geçirmedim. Cep telefonlarımın niçin dinlendiği konusunda hiçbir bilgim yoktur. Sanıklardan hiçbirini tanımıyorum. Şikayetçiyim” dedi. 

"ŞİKAYETÇİ DEĞİLİM" DEDİ

Daha sonra ifade veren müşteki Ferat B. İse, “Polis memuru olarak görev yapmaktayım. 2010 yılında İzmit’e atandım. Sanıkların hiçbirini tanımıyorum. Eşimin ve benim hiçbir ticari faaliyeti olmamıştır. İrtibatlı olduğum iddia edilen Abdullah Gürkan ve Ayhan Taşkın isimli kişileri tanımıyorum. Cep telefonum, Facebook hesabım ve e- mail hesabım mahkeme kararı ile dinlenmiş. Karakola çağırılınca öğrendim. Bu dinlemeler neticesinde bir çocuğa karşı cinsel taciz suçlaması ile hakkımda soruşturma açılmıştı, ancak savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Benim herhangi bir çocuğa karşı cinsel tacizim olmamıştır.  Sanıklardan şikayetçi değilim” şeklinde konuştu. 

24 MAYIS’A ERTELENDİ

Duruşmada ifade veren sanık Ali Ö., “İstihbarat raporlarındaki imzalarımızdan dolayı yargılanıyoruz. raporda ki imzaların bizim elimizin ürünü olup olmadığı konusunda uzman bilirkişiden rapor aldırılmasını istiyorum. 2 saatlik ifade verdiğim halde 1 sayfa olarak yazılmıştır.  İfademin SEGBİS ortamında yenilenmesini istiyorum. Müştekiler ile irtibatlı olduğu iddia edilen kişilerin de HTS kayıtlarının getirilmesini istiyorum” dedi. Sanık Osman D.’nin avukatı Cengiz Yılmaz ise “Mahkeme duruşma salonu şartlarının iyileştirilmeli. Yargı etiği kurallarına göre hakimin dürüst olmalı ve yakışıksız sözler kullanmamalı. Bizim taleplerimizi zapta geçirmiyorsunuz” dedi.  Dosyadaki eksiklerin yerine tamamlanması için duruşma 24 Mayıs’a ertelendi.