Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ekim ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Kocaeli, dış ticarette önemli bir başarıya imza atarak, ikinci sıraya yerleşti. 2014 Ekim ayı ihracat rakamlarına göre, Kocaeli 1 milyar 63 milyon dolarlık ihracat ile İstanbul’un ardından ikinci sıraya yerleşti. Kocaeli, başkent Ankara ile Bursa ve İzmir gibi kentleri geride bırakarak ihracatta ikinci oldu. İhracat rakamlarına göre ilk beşe İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara illeri yer aldı.
 
 
OCAK-EKİM’DE ÜÇÜNCÜ OLDUK
 
Ocak-Ekim 2014 dönemi ihracat rakamlarına göre ise Kocaeli üçüncü sırada yer aldı. İstanbul’un 56 milyar 345 milyon dolar ve Bursa’nın 10 milyar 678 milyon dolar ile ilk iki sırada yer aldığı listede, Kocaeli 10 milyar 262 milyon dolarlık ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.
 
İLK SIRADA ALMANYA
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, “Ekim ayında en çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler sıralamasında ilk 5'te Almanya (1 milyar 249 milyon dolar), İngiltere (834 milyon dolar), Irak (816 milyon dolar), İtalya (555 milyon dolar) ve ABD (504 milyon dolar) yer almıştır” ifadelerini kullandı.