Kocaeli Üniversitesi bugün olaylı bir gün geçirdi. Halkların Demokratik Kongresi(HDK) öncülüğünde Umuttepe Kampüsü'nde bir araya gelen öğrenciler, Rektörlük önünde toplanıp Sosyal Tesisler'e kadar yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Ancak okul özel güvenliği ve polisler yürüyüşün yasal olmadığı için gerçekleştirilemeyeceğini söyleyerek, öğrencilere müdahale etti.
 

 
ÖĞRENCİ EVİNE SIĞINDILAR
Rektörlük ile İletişim Fakültesi arasına koridor kuran çevik kuvvet ve özel güvenlik ekipleri öğrencilerin yürümesine müsaade etmedi. Ardından da dağılmadıkları için müdahale etti. Müdahalede 28 öğrenci gözaltına alındı. Öğrenci evinin etrafındaki müdahalede yakalanan öğrencilerin tamamı gözaltına alındı. Diğer öğrenciler öğrenci evine sığınarak, kapılara bariyer kurarak, polisi içeriye sokmadı. Polis ve özel güvenlik ekiplerinin öğrenci evi etrafından ayrılmasıyla birlikte üniversitedeki gerginlik son buldu.
 

 
BASINA SALDIRI
Müdahale sırasında olayı görüntüleyen basın mensuplarına da polis tarafından müdahale edildi. Dicle Haber Ajansı'nda çalışan Elif Çetiner isimli muhabir gözaltına alınırken, yerel bir gazetede çalışan Ayşegül Kalaycı isimli muhabir polis tarafından yerlerde sürüklendi. Olayı görüntülemek isteyen diğer basın mensupları da gözaltına alınmayla tehdit edildi.
 
İŞTE GÖZALTINA ALINANLARDAN BAZILARI
Salih Özbakış, Hilal Tok, Candar Tümeg, Çağıl Çağan Adıgüzel, Elif Çetiner, Mehmet Cefal, Dilan Çiftçi, Derya Duran, Ezel Nogay, Fehmi Kaya, Uygar Ongunyurt, Yaşar Yazıcı, Berrin Ünsal, İlyas Seyrek, Ali Adnan Aslan, Emre Kocaman, Zelal Kılıç, Hüseyin Erpolat, Mizgin Dağ, Halime Resuloğlu, Dilan Sezile, Müşerref Ubuz, Arzu Yıldız, Hatip Kaya.