Kocaeli’de 2 PTT ve 1 banka, Sakarya’da 2 PTT ve İstanbul’da 1 banka soyan yabancı uyruklu 6 kişilik çete adliyeye sevk edildi. Çete elemanlarından birinin eski futbolcu olması dikkat çekti.
 
3 İLDE 6 SOYGUN
Edinilen bilgi ve iddialara göre; 18 Kasım 2015 tarihinde Kartepe ilçesi PTT şubesinde, 20 Kasım 2015 tarihinde Dilovası İlçesi PTT şubesinde, 22 Kasım 2015 tarihinde Gebze Garanti Bankası'nda hırsızlık olayları yaşandı. Her 3 yerinde duvarlarını delerek ve alarm sistemlerinin bozularak soyulması hırsızlık olaylarının aynı kişilerce yapılmış olabileceği şüphesini uyandırdı. Konuyla ilgili olarak geniş çaplı bir soruşturma yürüten Kocaeli Emniyet Müdürlüğü İl Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri 20 Kasım 2015 tarihinde Sakarya Serdivan PTT Şubesinde, 11 Aralık 2015 tarihinde yine Serdivan’daki PTT Baş Müdürlüğü'nde meydana gelen hırsızlık olaylarını ve İstanbul’da yaşanan banka soygunu gerçekleştiren kişiler olduğunu belirledi.
 
KOCAELİ POLİSİ İSTANBUL’DA OPERASYON YAPTI
Polis ekipleri hırsızlık olaylarını gerçekleştiren kişilerin yakalanması için yapılan soruşturma kapsamında teknik ve fiziki takip yapan ekipleri şahısların İstanbul Tuzla’da kiraladıkları bir rezidansta kaldıklarını belirledi. Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri Tuzla’da belirlenen adrese operasyon düzenledi.
 

 
HEPSİ YABANCI UYRUKLU
Operasyonda Kosova uyruklu Naim Rysha, Bujor Gjoshi, Xhemajli Jeton ve Shkelzen Bytyot ile Makedon uyruklu Baki Ajdin ve Arnavutluk uyruklu Nertil Vesho gözaltına alındı. Operasyon kapsamında zanlıların soygunlarda kullandığı 2 adet darbeli matkap, 1 adet Spiral ve 2 adet kurbacık da ele geçirildi. Gözaltına alınan 6 kişi Kocaeli İl Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulandı. Emniyette 3 gün süren gözaltı işlemlerinin ardından zanlılar adliyeye sevk edildi.
 
ESKİ FUTBOLCU
6 hırsızlık olayını da duvar delmek sureti ile gerçekleştiren yabancı uyruklu zanlılardan Xhemajli Jeton'un memleketi Kosova’da eski dönemlerde futbolcu olduğu öğrenildi. Öte yandan Makedon uyruklu Baki Ajdin’in organizatör olduğu öğrenildi.