Kurumsal Gelişim ve İletişim Danışmanı Erkan Karaarslan'ın Belediye'de yaptığı konuşma kameralara yansımış, Derince Belediyesi'nde denetim yapılmasın diye arkadaşlarıyla mali raporlarda riski azaltan çalışmalar yaptığını Derince Belediye Meclisi kürsüsünde itiraf etmişti. “Biz gereken makyajlamayı yaptık, bundan sonrası, hayırlısı” diyen Karaarslan, bu riski düşürünce eşit değerin altında kalıp denetimden nasıl kurtulunabileceğini detaylarını anlatmıştı. 

Bu şok görüntülerin ortaya çıkmasının ardından adeta tüm ülkenin gündemi oturmuştu. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AKP'li belediyelerin yolsuzluklarının günyüzüne çıktığını söyleyerek, Belediyelerdeki usulsüzlükleri örtbas etmek için özel danışmanlar tutulduğunu, uzmanlardan yardım alındığının görüldüğünü belirterek konuyu meclise taşımıştı.
Görüntülerle ilgili dönemin Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, yaptığı açıklamada, “Elhamdülillah, benim başım dik ve alnım açık. Bugüne kadar bütün denetimlerden alnımızın akıyla çıktık. Bundan sonra da öyle olacak. Kimseden korkmuyorum.” demişti.

Olayın kahramanlarından Aziz Alemdar son seçimlerde aday yapılmazken Erkan Karaarslan ise FETÖ’nün Yerel Belediyeler İmamı olduğu ortaya çıktı. Geçtiğimiz ay gözaltına alınan Karaaslan tutuklanarak cezaevine gönderildi. Karaarslan’ın pek çok belediyeye danışman olarak görev yaptığı ortaya çıktı. Hatta görev yaptığı belediyeler arasından CHP’li belediyeler de bulunuyor.