CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, son dönmelerde intihar vakalarında görülen artış üzerine meclise soru önergesi verdi. Konu hakkında araştırma yapıp meclise soru önergesi veren Akar,Ülkemizde giderek artış gösteren intihar vakalarındaki ölümler  TUİK verilerine 2011 yılında 2 bin 677 iken 2013 yılında 3 bin 189 kişi olarak tespit edilmiştir. Bu da ülkemizde her gün yaklaşık 9 kişinin intihar ederek yaşamına son verdiğini göstermektedir” dedi.

DÜNYADA HER YIL BİR MİLYON KİŞİ İNTİHAR NEDENİYLE ÖLÜYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verdiği önergede “ Ülkemiz de intihar konusu her geçen gün daha fazla gündeme gelmektedir.Hayatı boyunca her türlü güçlükle mücadele eden insanlarımızın bir kısmının yaşamlarına son vermeleri üzerinde durulması ve araştırılması gereken bir konudur. Son yıllarda dünya çapında ciddi bir sorun olarak tanımlanan intihar davranışı, Dünya Sağlık Örgütü tarafından acil olarak, önemli oranda ilgi gösterilmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlanmıştır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar nedeniyle ölmektedir. Bu değer kabaca her 40 saniyede 1 ölüm demektir” dedi.

BİR AYDA 8 KİŞİ

Ülkemizde de giderek artış gösteren intihar vakalarındaki ölümler  TUİK verilerine 2011 yılında 2 bin 677 iken 2013 yılında 3 bin 189 kişi olarak tespit edilmiştir. Bu da ülkemizde her gün yaklaşık 9 kişinin intihar ederek yaşamına son verdiğini göstermektedir.Yine TUİK verilerine göre intihar edenlerin yüzde 53,8’nin nedenlerinin bilinmemesi de bu konunun üzerinde durulması gerektiğini ortaya koymaktadır. TUİK’in verilerine göre seçim bölgem olan Kocaeli’de 2011 yılında 43, 2013 yılında 58 vatandaşımız intihar sonucu hayatlarını kaybetmiştir. Ancak sadece son bir ayda Kocaeli de 8 vatandaşımız intihar ederek yaşamlarına son verirken yaş aralıklarının 18 ile 26 arasında olması, hayatlarının baharında olan gençlerimizin intihara eğilimlerinin arttığını ortaya koymaktadır.

İNTİHAR OLGUSUNA İLİŞKİN HARİTA ÇIKARILMALI

Bu nedenlerle Türkiye’de intihar olgusa ilişkin bir haritanın çıkarılması, uzmanların konuya dahil edilmesi, komisyonun somut öneriler açığa çıkarması, bu önerilerin ivedilikle hayata geçirilmesi büyük önem taşımaktadır.Yukarıda belirttiğim gerekçeler doğrultusunda yaşanmakta olan intihar eylemlerinin önüne geçmek, gerekli tedbirlerin yerinde ve zamanında alınması amacı ile Anayasanın 98, İç tüzüğün 104 ve 105 maddeleri uyarınca meclis araştırması açılmasını saygılarımla arz ederiz.