Karamürsel’in en güzel yerinde konumlanan Başdeğirmen, sular altında kalacak. Nedeni ise yapılacak olan İhsaniye-Avcıköy Sulama Barajı

 
 
 
Karamürsel’in incisi Başdeğirmen’i eminiz bilmeyen yok. Meşe ağaçlarıyla dolu dağların eteğinde konumlanan ve Samanlı Dağları’ndan beslenen Suludere Deresi’nin yanı başında bulunan Başdeğirmen, adeta rüya gibi bir yer. Şehrimizden olduğu kadar şehir dışından da müdavimleri var Başdeğirmen’in. Çünkü kafa dinlemek ve doğayla baş başa kalmak isteyenlerin yegane adresi.
 
HALFETİ GİBİ OLACAK
Şehrin gürültüsünden, kirli havasından, stresinden kurtulmak isteyenlerin gittiği Başdeğirmen, konaklama tesisleri ve alabalık tesisleriyle meşhur. Karamürsel’e bağlı Karapınar Köyü’nün güneyinde 180 dekarlık bir vadiyi oluşturan Başdeğirmen, piknik ve mesire alanlarıyla nefes alınan bir nokta. Şimdi ise büyük bir tehlikeyle karşı karşıya. Başdeğirmen’in kaderi ne yazık ki Halfeti gibi olacak, sular altında kalacak.
 
SULAMA BARAJI YÜZÜNDEN
Karamürsel şehir merkezine 9 kilometre mesafede bulunan Başdeğirmen, yapılacak olan İhsaniye-Avcıköy İçme Suyu ve Sulama Barajı ile sular altında kalacak. Baraj, Karapınar ile Akçat Köyü arasında Devlet Su İşleri tarafından yapılıyor. Barajın temeli, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun katılımıyla ocak ayında atılmıştı. Müteahhide yer teslimi yapıldı. Baraj bittiğinde Başdeğirmen bölgesi, Birecik Barajı’nın yapılmasının ardından Fırat Nehri’nin kabarıp Şanlıurfa’nın gözbebeği Halfeti’yi sular altında bırakması gibi sular altında kalacak.