1980 yılında Kocaeli'de doğan Uğur Rıfat Karlova Tayvan'a yüksek lisans ve doktora için gitti; ama daha sonra ülkede sinema ve televizyon dünyasının aranan simalarından biri haline geldi. Karlova, Çince konuşulan coğrafyalarda anadili dışında stand-up yapan bir Türk starı oldu.

2 yaşında İzmit'ten memleketleri Tekirdağ’ın Hayrabolu ilçesine taşınan Rıfat Karlova ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Ünlü şovmen daha sonra Ankara Üniversitesi DTCF Sinoloji bölümünü kazandı ve 4 yıl boyunca Ankara’da Çince eğitimi gördü. 2006 senesinde Tayvan Milli Eğitim Bakanlığı'nın bursu ile Tayvan’a gelen Karlova, burada Ulusal Tayvan Normal Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi yüksek lisansını tamamladı. 2006 senesinde Tayvan’da başlamış olduğu televizyon ve sahne hayatını günümüze kadar başarı ile devam ettirdi. Bu kısa süre içerisinde bazıları Kıta Çin’de de yayınlanan dünyaca ünlü markaların reklam filmlerinde, Tayvan televizyonunun en tanınmış programlarında, dizi ve belgesellerinde yer aldı. 2012 senesinde Tayvan'ın Emmy Ödülü olarak sayılan Altın Çan Televizyon Ödüllerinde en iyi gezi programı sunucu ödülünü alarak 47 yıllık Altın Çan Tarihinde bu ödülü kazanan ilk yabancı sanatçı olmayı başardı. 2013 senesinde MTV Tayvan'da MTV Movie Chart isimli programı sunmaya başladı. Bu programda dünyaca ünlü film yıldızları Tom Cruise, Will Smith ve Jaden Smith gibi isimlerle röportaj yaptı. Özellikle Tom Cruise'a kafasını imzalatması tüm Türk ve Tayvan medyasında olay oldu. Bu isimlerin yanında dünyaca ünlü yönetmen Roland Emmerich ile de özel röportaj yapan Karlova, MTV'nin Asya'daki en etkili sunucuları arasında gösterilmeye başlandı.

Uzak Doğu'nun ünlü şovmeni katıldığı televizyon programında oradaki başarısını Türkiye'ye de taşımayı hedeflediğini belirterek, gelecek yılın Mart ayında Türkiye'de film çekeceğini açıkladı. Birçok kitabı da bulunan Karlova'nın stand-up videoları internette tıklanma rekorları kırıyor.