Geçen yıl 73 fabrikanın icradan satışa çıktığı Türkiye'de, bu yılın ilk yarısında sayı 95'e yükseldi. Kocaeli’de 4 fabrika icradan satışa çıktı.

Ekonomiyi borçla döndüren iş dünyası ve vatandaş yüksek faize daha fazla dayanamadı. Siyasi gerginlik ve ekonomide dengenin bozulmasıyla birlikte mevcut borcunu ötelemekte zorlananların kapısına bankalar dayandı. Bu yılın ilk yarısında 1316 gayrimenkule daha el koyan bankalar böylece ellerindeki satılık gayrimenkul sayısını 8 bin 5’e çıkardı. En çok el konulan gayrimenkul yüzde 34,56’lık artışla bağ, bahçe, zeytin ve fındık tarlaları olurken, bu grubu yüzde 32,26’lık artışla işyeri ve yüzde 30,14’lük artışla fabrikalar takip etti. Satışa çıkarılan fabrikaların 10 tanesi İzmir, 6 tanesi Karaman, 5’er tanesi Düzce ve Manisa, 4’er tanesi ise Balıkesir, Bursa, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya’da yer aldı.

KRİZ BU KEZ ZENGİNİ DE VURDU

Gayrimenkul icralarında son dönemde yaşanan el koymalarda dikkat çeken önemli bir gelişme de bu yıl el konulan fabrika ve işyeri sayısındaki artış oldu. Geçtiğimiz yıllara göre bu yılın ilk yarısında işadamlarının fabrikalarının yanı sıra turistik tesis, hastane, çiftlik, hamam, besi ahırı, depo, fırın ve düğün salonu gibi birçok işletmesi borca karşılık teminat gösterildi. Ancak işadamı borcunu ödeyemediği için işyerlerine el konularak icra yoluyla satışa çıkarıldı. Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz bankacılar son dönemdeki artışı yasal işlemler ve prosedüre bağladı. İcra öncesinde takibin bir yıl önce başladığını belirten uzmanlar, dosyanın bankalara yansımasının ise bir yıl sonraya denk geldiğini aktardılar.

İNTERNETTEN SATILIK FABRİKA

Çeşitli sebepler el konulan ve icralık olan fabrikaların yanı sıra pek çok fabrikada sahipleri tarafından satılığa çıkarıldı. Ekonomik olarak çok zor günler geçiren fabrika ve atölye sahibeleri çareyi satmakta buldu. İnternet üzerinde satış yapan alış veriş sitelerinde onlarca satılık fabrika ilanı görmek mümkün. Özellikle Gebze, Dilovası-ı ve Çayırova’da onlarca fabrika satılı. Fabrikaların çoğu ise değerinin çok altında bir fiyatla satışa çıkmış durumda.