İçişleri Bakanlığı Türkiye’deki Suriyeli sayısını 1 milyon 385 bin olarak açıkladı. Kocaeli’de yaşamayan Suriyelilerin sayısı ise yaklaşık 15 bin.

İçişleri Bakanlığı, Suriye’deki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin sayısının 1 milyon 385 bini bulduğunu açıkladı. Suriyelilerin en fazla yaşadığı şehirse İstanbul oldu. Ülke genelinde en fazla Suriyeli nüfus yoğunluğuysa sığınmacı kamplarının bulunduğu Gaziantep’te saptandı. Bu kentteki Suriyeli sayısı 220 bin olarak belirlenirken, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Sinop, Tunceli, Bayburt, Ardahan ve Iğdır’ın aralarında bulunduğu 9 kentte Suriyeli olmadığı açıklandı. İlimizde yaşayan Suriyeli sayısı ise yaklaşık 15 bin.

SURİYELİ DİLENCİLER İÇİN ÖZEL GENELGE 

Dilencilik yapan çok sayıdaki Suriyeliyle ilgili olarak hükümet harekete geçti. 25 kentte dilencilik yapan Suriyelilerin tespit edilerek 22 farklı kampa yerleştirilmesine karar verildi. İçişleri Bakanlığı’nın hazırladığı genelge 81 ile gönderildi. Genelgeye göre; şehirlerde dilencilik yapan Suriyeliler toplanacak. Suriyeliler boş kamplara yerleştirilecek. 220 bin Suriyelinin bulunduğu 22 farklı kampta şu an 30 bin açık mevcut. 30 bin Suriyeliyle kamplarda 250 bin kapasiteye ve tam doluluğa ulaşmış olacak. Oluşturulan ekiplere Arapça bilen mütercimlerin de eşlik edeceği dile getirildi. Suriyeli dilencilerin başka dilencilerden ayırt edilmesinde ‘‘Arapça bilme’’ şartına bakılacağı bildirildi. Geçtiğimiz ay Kocaeli Valiliği’ne Suriyeli dilenciler için bir genelge yayınlamıştı. Genelgede dilencilik yapan Suriyelilerin toplanarak  çadır ve konteyner kentlere geri gönderileceği belirtilmişti. Valiliğin yayınladığı genelgede ilimizde yaşayan Suriyeli sayısının 2700 kişi olduğu belirtilmişti. İçişleri Bakanlığını verdiği rakam ise bu sayının kat ve kat üzerinde.