Kocaeli, kaçak sigara ticaretinin yoğun olduğu şehirler arasında yer alıyor. Semt pazarlarında, sokak aralarında ve bazı açık tütün dükkânlarında her türlü denetimden uzak olarak çok ucuz fiyatlara satışa sunulan kaçak sigaraya, 18 yaşından küçükler de kolayca erişebiliyor.

Yapılan araştırmalar, Kocaeli’de satılan her 10 sigaradan yaklaşık birinin kaçak olduğunu ortaya koyuyor. 2014 yılında şehir genelinde 7 milyon 800 bin paket kaçak ve sahte sigara yakalanması, sorunun büyüklüğünü gösteriyor.
 

 
Kaçak sigara, 24 havalimanı yatırımını engelliyor
Kaçak sigara tüketici sağlığı kadar ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Kaçak sigara nedeniyle devletin sadece yıllık vergi kaybı, 6 milyar TL’ye ulaşıyor. Kaçak sigaranın yol açtığı vergi kaybı ile 24 uluslararası havalimanı yatırımı gerçekleştirilebiliyor.
 
Kaçakçılara cezaevi yolu göründü
Kaçakçılıkla mücadele konusunda çok önemli yasal düzenlemeler yapılırken, denetim ve kontroller artırıldı. Yapılan yasal düzenlemelerle kaçakçılara hapis cezaları artırıldı. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın ALO 136 İhbar Hattı’nın etkinleştirilmesi, çok sayıda kaçak ürünün yakalanmasını sağladı. Kaçak sigara yakalatan vatandaş da para ödülü kazanabiliyor.

 

Esnaf zor durumda

Gelirinin önemli bölümünü tütün ürünlerinden elde eden esnaf ise kaçakçılık nedeniyle ekonomik darboğaza giriyor. Kocaeli’de yaklaşık 3 bin 400 esnaf, bu ürünlerin satışından geçimini sağlıyor. Yaklaşık 2 milyon esnafı temsil eden Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK), kaçak ürünlerle mücadele amacıyla Türkiye genelinde geniş kapsamlı kampanyalar yürütüyor. Son olarak, 140 bin perakende satış noktasında “Dikkat Bilmediğin Gerçekler Var” adıyla yeni bir kampanya başlatan TESK tüketicileri, içeriği belirsiz olan ve organize suç örgütlerine finansal kaynak oluşturan kaçak ürünlerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.