Meteoroloji’nin raporuna göre, bölgemizde kar yağışı bugün etkisini artıracak. Perşembe, cuma günleri bütün yurtta kar bekleniyor. Yağış, cumartesi günü etkisini azaltacak. Sıcaklıklar bugünden itibaren hissedilir derecede azaldı. Bugün 4 derece olması beklenen en yüksek sıcaklık yarın, cuma ve cumartesi günleri 1 derece tahmin ediliyor. Gece sıcaklıkları (-3)’e kadar düşecek.

SON UYARI


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:
"Ülkemizin kuzeybatı kesimlerinde halen devam etmekte olan yağışların; bugün (Çarşamba) öğleden sonra etkisini artırarak yarın (31.12.2015 perşembe) ve 01.01.2016 cuma günleri Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa ve Balıkesir) ile Batı Karadeniz'de (Bolu, Zonguldak, Düzce, Bartın, Karabük, Kastamonu ve Sinop) yağışların yoğun kar yağışı şeklinde (20-50 cm) olması beklendiğinden başta ulaşımda aksamalar olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir."

KAR YAĞIŞI TOPLU TAŞIMAYI ETKİLEMEYECEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı, Ulaşım Dairesi Başkanlığı, Kocaeli Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, İzmit Belediyesi ve S.S. 5 No’lu Şehiriçi Kooperatifi’nin görevli personeli bir araya geldi. Koordinasyon toplantısında bölgemizi etkisi altına alması beklenen yoğun kar yağışına yönelik gereken tüm tedbirlerin alınması için görüş alışverişinde bulunuldu. 

TÜM GÜZERGAHLAR KONTROL ALTINDA
Koordinasyon toplantısında beklenen yoğun kar yağışına yönelik gereken tüm tedbirlerin alınması, özelliklede sorun yaşanabilecek toplu taşıma güzergâhları başta olmak üzere tüm güzergahların açık tutulması için karar alındı. Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı’nın 40 personeli 12 ilçede 7/24 güzergâhları denetim ve kontrol altında tutacak. 

GARAJDA OTOBÜSLER HAZIR BEKLEYECEK
Ayrıca güzergahlarda yaşanabilecek olası olumsuzlukların önüne geçilmesi ve vatandaşlarımızın ulaşım konusunda mağdur olmaması için Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan otobüs işletme garajında 15 adet otobüs hazır bekletilecek. Vatandaşlarımızın, yaşanılabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi için mümkün olduğunca özel araçları yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaları istendi.

KOCAELİ DE KAPALI YOL BULUNMAMAKTA
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bugünden itibaren etkisini gösterecek olan etkili kar yağışı için tüm tedbirleri aldı. Karla Mücadele ekipleri kent genelinde hazır kıta beklerken, toplu taşıma Dairesi Başkanlığı da vatandaşların taşınmasında olumsuzlukların yaşanmaması için gereken tedbirleri aldı. Kocaeli genelinde şuan itibari ile kapalı yol bulunmazken Kar yağışının etkili olduğu Kartepe ve Umuttepe de ulaşımda herhangi bir aksilik yaşanmamaktadır.
 
KIŞ LASTİĞİNİZİ TAKIN
Bölgemizi etkisi altına alacak kar yağışında trafiğe çıkacak araçlara kışlık kar lastiği takmaları, araç sahiplerinin mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanmaları uyarısında bulunuldu.

YOĞUN YOLLARI KULLANMAYIN
Trafiğe çıkması zorunlu araçlara zincir, takoz ve çekme halatı bulundurmaları, trafikteki araçların Emniyet ve Karayolları ekiplerinin bildirdikleri yol güzergâhlarını kullanmaları, yoğun olan yolları tercih etmemeleri, oluşabilecek kazalara ve yoğun yağışa maruz kalanların Emniyet 155 ve İtfaiye 110 numaralı telefonları aramaları belirtildi.