Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün, 'Paralel Yapı' ve PKK terör örgütüne yönelik iki operasyon düzenledi. Kocaeli, İstanbul, Bursa, Yalova, Bolu, Karabük, Aradahan ve Van'da düzenlenen Paralel Yapı operasyonunda 10'u polis 4'ü sivil 14 kişi, terör operasyonunda ise 28 kişi gözaltına alındı.
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin yürüttüğü soruşturma kapsamında bu sabah saatlerinde 'Paralel Yapı' ve terör operasyonu olmak üzere iki ayrı operasyon düzenlendi. Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine çok sayıda polis de destek olurken, 'Paralel Yapı' operasyonu kapsamında 14 kişi, bölücü terör örgütüne yönelik operasyonda ise 28 kişi gözaltına alınarak Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Soruşturma devam ederken, gözaltına alınanların ifadeleri alınıyor.

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
Kocaeli Emniyet Müdürü Levent Yarımel operasyonun devam ettiğini belirterek, "8 ilde gerçekleşen Paralel Yapı operasyonu kapsamında Kocaeli'de de operasyon yaptık. 14 kişi gözaltına alındı. Aynı zamanda da terör operasyonu yapıldı. Bu operasyon kapsamında da 28 kişi gözaltına alındı" dedi.

HDP'Lİ YÖNETİCİLER GÖZALTILARA TEPKİ GÖSTERDİ
Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün terör örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda gözaltına alınanların ifadeleri alınırken, HDP Dilovası İlçe Başkanı Kamuran Onay, HDP Darıca İlçe Başkanı Hikmet Koçak ile gözaltına alınanların yakınları Kocaeli Emniyet Müdürlüğü önüne geldiler. HDP'li yöneticiler gözaltına alınanlar arasında HDP'nin gençlik kollarında yer alan kişilerin de bulunduğunu, siyaset yapan gençlerin gözaltına alındığını belirterek tepki gösterdiler.