Neredeyse bütün dünya ülkelerinin liderleri ve siyasetçileri sosyal medyayı kullanıyor. Sanat dünyasının da tamamına yakınının kullandığı sosyal medyada takipçi sayısı ile kişinin popülaritesi doğru orantıda ilerliyor. Kocaeli bölgesinde de 4056 takipçisi olan Vali Ercan Topaca’nın öğrencilerin kendisine twit atmasını söylemesiyle de sosyal medyanın önemi bir kez daha görülmüş oldu. Bölge belediye başkanları, siyasetçileri ve gazetecileri sosyal medyada öne çıkan isimler arasında yer alıyor.
 
Liste kalabalık
 
Birkaç ismin dışında siyasetin ve bürokratın nedeyse tamamının kullandığı twitter’da Kocaeli bölgesinde takipçi sayısı olarak 27.053 takipçi ile CHP Milletvekili Hurşit Güneş başı çekiyor. İkinci sırada 20.464 takipçisiyle twitter’da ki aktifliği ile ün salmış olan MHP Milletvekili Lütfü Türkkan bulunurken, Tükkan’ı hemen peşinden 5.777 takipçisi ile gazeteci Enes Malkoç takip ediyor.
 
Ak parti sınıfta kaldı
 
Bölge milletvekillerinin twitter takipçileri temel alınarak yapmış olduğumuz ankette AK Partili bazı milletvekillerinin twitter’ı bile olmadığı dikkatlerden kaçmadı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’dan Abdullah Gül’e kadar birçok önemli ismin kullanma ihtiyacı duyduğu twitter’ı kullanmayan AK Parti Milletvekilleri sınıfta kaldı. Twitter’daki takipçileri ile göz dolduran CHP sıralamada yukarılarda yer alırken MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan tek başına ordu görüntüsü çizmeye devam ediyor.
 
İşte isimler ve takipçi sayısı
 
Hurşit Güneş – 27.053
Lütfü Türkkan - 20464
Mehmet Hilal Kaplan - 1948
İlyas Şeker - 2367
Zeki Aygün - 1573
Mehmet Ali Okur – 1180
Haydar Akar - 1643
Nihat Ergün - 715
Azize Sibel Gönül - 177
 
Karaosmanoğlu farkını koydu
 
Belediye başkanları arasında en fazla takipçi ile Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu oldu. Onu bölgeden takip eden isim ise twitter üzerine ciddi yatırımlar yaptığı (Afiş - Bilbord – Broşür) bilinen Adnan Köşker oldu. Diğer belediye başkanları ise silik bir görüntü çizdiler.
 
İbrahim Karaosmanoğlu – 2513
Adnan Köşker – 1934
Ziyaettin Akbaş - 684
Şükrü Karabacak - 246
Cemil Yaman – 208