Her yıl 14-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası nedeniyle Kocaeli Üniversitesi(KOÜ) Derbent Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu’nda turizm konu seminer düzenlendi. Seminere; İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan’ın yanı sıra okul müdürü Prof. Dr. Sami Karaca, çok sayıda öğretmen ve öğrenciler katıldı. Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
 
40’INCI TERUZİM ETKİNLİĞİ
Programın açılış konuşmasını yapan okul müdür Prof Dr. Sami Karacan, herkesin Turizm Haftası’nı kutlayarak “14-22 Nisan her yıl ülkemizde Turizm Haftası olarak kutlanmakta. Bu yıl ülkemizde 40’ıncı kez turizm etkinlikleri düzenlenmekte. Valilik kapsamında hem öğrencilerimiz nezdinde bir bilgilendirme hem de farkındalığa katkı sağlamak amacıyla bu organizasyonu düzenledik. Organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
TURİZM KENTİ KOCAELİ
Daha sonra konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, “Bugün burada Turizm Haftası’nı kutlamak çok anlamlı. Kocaeli’de turizmin parlayan yıldızı Kartepe’de kutlamak bizim için değerliydi. Kocaeli bir zamanlar Türkiye’nin 4 büyük kentinden bir tanesiydi. Son zamanlarda yapılan yatırımlarla sanayinin yanında bacasız sanayi denilen turizm de beraber yürütülebiliyor. Bugün turistlerin aradığı her şey Kocaeli’de var” ifadelerini kullandı.

İNANÇ TURİZMİ
Arkeolog Cumhur Nalcı, inanç turizmi konulu sunum gerçekleştirdi. Nalcı, inanç turizminin çok geniş bir alanı kapsadığını söyledi. Daha sonra sunum yapan Yüksel Güngör ise İzmit’te unutulan ve ya fark edilmeyen tarihi ve turistik değerlerle ilgili konuştu.