Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'nde zabıta ekipleri, kuruyemişin kabuklarını yere atanlara Kabahatler Kanunu'na göre 82 lira ceza kesiyor.Gölcük Belediyesi zabıta ekipleri yaz aylarında özellikle çekirdek kabuklarının yere atılması nedeniyle yaşanan kirliliği önlemek için çalışma yapıyor. Sahil bandı ve parklarda kontrollerde bulunan zabıta ekipleri kuruyemiş kabuklarını yere atanları uyarıyor. Zabıta ekibi tüm uyarılara rağmen kuruyemiş kabuklarını yerlere atanlara ise Kabahatler Kanunu'na göre 82 lira ceza kesiyor. Yaz ayları boyunca yaklaşık 10 kişiye ceza kesildi.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş insanların dinlenebildiği mekanları temiz tutmaya çalıştıklarını belirterek, "Maalesef bir takım insanlarımız cadde ve sokakları kirletmekte ısrar ediyor. Özellikle sahillerimizi. Sahillerimiz insanların daha sağlıklı huzurlu bir şekilde günün yorgunluğunu atabilecekleri, dinlenebilecekleri mekanlar. Buraların düzenli, sağlıklı olması hepimizin ortak arzusu ve isteğidir. Belediye çalışanları da bu amaç doğrultusunda hizmet üretmekte. Yardımcı olmak adına bazı insanlarımız maalesef katkı koymuyorlar" dedi.

Vatandaşların çevreyi temiz tutma konusunda daha hassas olmasını isteyen Ellibeş, "Bazı vatandaşlarımız yedikleri kuruyemişlerin kabuklarını yere atmaktalar. İkazlara ve yasalara uymayan vatandaşlarımıza Kabahatler Kanunu'nun 41'inci maddesine göre ceza yazıyoruz. Bu da 82 lira cezadır. İstemeyerek de olsa sağlıklı bir sahil ve güzergahların oluşması adına yapıyoruz. Bu kontroller düzenli olarak yapılmakta. Hedefimiz ceza yazmak değil. Önce ikaz ediyoruz, ısrar edenlere de caydırıcı olması adına ceza yazmaya devam ediyoruz. Çünkü çevreye verdiği bir zarar var. Parkeler arasına sıkışan kabukları almakta personelimiz zorlanıyor. Herkesin evine gösterdiği temizliği ve hassasiyeti bu bölgelere de göstereceğine inancımız tamdır" diye konuştu.