Valilik'ten yapılan yazılı açıklamada, vatandaşların yoğun olarak bulunduğu meydanlarda, alışveriş merkezlerinde, kutlama ve eğlence mekanlarında, otogar, istasyon, liman ve şehir içi otobüs duraklarında en üst düzeyde güvenlik tedbirleri alınarak, yaya ve motorlu devriyeler ile şehir içi yollar ve karayolları üzerinde görev yapacak trafik ekipleri ve timlerinin sayıları artırılarak, devriye ve nöbet hizmetleri uygulanacağı belirtildi.

Yılbaşı gecesi, umuma açık istirahat ve eğlence yerlerinde taşkınlık suretiyle vatandaşların huzur ve sükununu bozucu davranışların önlenmesi amacıyla yapılan denetimlerin sıklaştırılacağı bildirilen açıklamada, kazaların meydana gelme riskinin fazla olduğu yol kesimlerinde, seyir halinde ve ihbarlı trafik kontrollerinin artırılacağı vurgulandı.

Belediyelerce toplu taşıma araçlarının seferlerinde sürekliliğin sağlanması amacıyla gerekli tedbirler alınacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İtfaiye, su, kanalizasyon ve doğalgaz arıza ekipleri hazır hale getirilerek, nöbetçi memurluklar vatandaşın müracaatlarına açık tutulacaktır. Gıda üreten iş yerleri ile satışını yapan toplu tüketim yerlerinde gıda güvenliğine ve tüketicinin aldatılmasının önlenmesine yönelik kontroller sıkılaştırılacaktır. 112 Acil İstasyon ekipleri vatandaşların uğrayabilecekleri trafik kazalarına ve diğer muhtemel kazalara karşı müdahale için hazır bulundurulacaktır. Yılbaşında halkın sağlıkla ilgili problemlerinin çözümlenmesi için hastane ve sağlık kuruluşlarında nöbetçi personel bulundurulacaktır. Muhtemel elektrik arızaları için SEDAŞ, telefon arızalarına karşı da İl Telekom Müdürlüğü arıza ekipleri her an müdahaleye hazır halde bulundurulacaktır. Sıvılaştırılmış petrol gazı tüpleri Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ile belediyeler tarafından kontrol edilecektir. Yılbaşında meydana gelebilecek sel, su baskını, fırtına, yangın gibi doğal afetlere anında müdahale için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile ilgili belediyeler tarafından, yeterli ekip ve teçhizat hazır halde bulundurulacaktır."