Kocaeli Cizre’den Sur’a Dayanışma Koordinasyonu Sağlık Emekçileri Sendikası(SES) Kocaeli Şubesi’nde basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya; Halkevleri, HDP, HDK, Eğitim-Sen, KESK, SES, BES, Tüm bel-Sen, Yapı yol-Sen, SYKP, EMEP, Devrimci Parti, Kocaeli Dersimliler Derneği ve Derince Çınarlı Cemevi temsilcileriyle katılarak destek verdi. Açıklamada Cizre ve Sur için yapılacak yardım kampanyasına destek istendi. Yardım kampanyasına destek olmak isteyenler, yardım malzemelerini destekçi kurumların şubelerine bırakabilecek.

 
ÖLÜM HABERLERİ GELİYOR
Koordinasyon adına basın açıklaması yapan HDP Derince İlçe Eş Başkanı Ebru Öcal şu ifadelere yer verdi: “Savaşın, ölümün ve yıkımın kol gezdiği Şırnak’ın Cizre ilçesinde 79 gün süren abluka sonucu yüzlerce sivil yurttaş hayatını kaybetmiş, yüzlerce ev kullanılma hale gelmiştir. Yaşanan çatışmalar sonucunda on binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştır. Aynı tablo Diyarbakır’ın Sur ilçesinde de oluşmuş, ilçe katliamların ardından adeta yandaşlara peşkeş çekilmek için kamulaştırılmıştır. Çatışmalar Silvan, Nusaybin, Yüksekova olmak üzere çok sayıda ilçede devam etmekte her gün ölüm haberleri gelmektedir. Bu yıkımların ve acıların elbette hukuki takipçisi olacağız.
 
DAYANIŞMA AĞI ÖRECEĞİZ
Şimdi daha öncede yaptığımız gibi IŞID saldırılarıyla yıkılan Kobane, Ninova ve Şengal’de olduğu gibi haklar arasında dayanışma ağlarını örme zamanıdır. Halklarımızı evleri yıkılan ve çatışmaların içinde kalan sivil halkla dayanışmaya çağırıyoruz. Cizre, Sur, Silvan, Dargeçit, Derik başta olmak üzere evleri yıkılan sivil halka, savaşa ve yıkıma karşı yaşamı yeniden kurmak için acil ihtiyaç malzemeleri yolluyoruz. Türkiye’nin birçok ilinden dayanışma köprüleri kuruyoruz. Vahşete karşı barışın sesini yükselterek çatışma bölgelerinde yaşamı yeniden inşa ediyoruz. Kampanyayla acil ihtiyaç listesinde yer alan; kuru gıda, çocuk bezi, çocuk maması, kadın pedi, her yaştan çocuk ayakkabısı ve battaniyeyi evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce yurttaşa ulaştırmayı amaçlıyoruz. Tüm halklarımızı savaşa ve yıkıma karşı barış sesini yükseltmeye, yaşamı yeniden birlikte kurmaya davet ediyoruz.”