Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde bir araya gelen 43 gazeteci, Derince Belediyesi’nin kültür gezileri kapsamında YHT ile seyahat ederek Konya’nın tarihi, turistik mekânlarını gezdi

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde bir araya gelen 43 gazeteci, Derince Belediyesi’nin, ülkenin tarihi ve kültürel yerlerini daha iyi tanıması, tarihi doku ve kültür bilincini oluşturmak amacıyla düzenlediği gezi kapsamında Konya’ya gitti. Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol, başkan vekili Levent Altun’un öncülük ettiği gezide bir araya gelen gazeteciler “Gez dünyayı gör Konya’yı” diyerek unutulmaz bir gün geçirdi.

 

GEZ DÜNYAYI GÖR KONYA’YI
“Gez dünyayı gör Konya’yı” sloganıyla yola çıkan gazeteciler Belediye Kültür Müdürlüğü’nde çalışan Levent Baysa’nın önderliğinde Konya’ya giderek tarihi mekanlarını gezdi. İzmit Garı’nda bir araya gelen ekip,saat 08:17’de İzmit Konya arasında sefer yapan YHT tren ile Konya’ya gitti. Birçok gazetecinin ilk kez bindiği YHT’de gazeteciler daha trene binmeden fotoğraf çekmeye başladı. YHT’de yapılan kahvaltı ile geziye devam eden gazteciler her anı fotoğraflayarak unutulmaz fotoğraflara imza attı.

 

GEZİ 1 AY DAHA UZATILDI
Belediye Kültür Müdürlüğü’nde çalışan Levent Baysa trene biner binmez gazetecilere Konya gezisinin direktiflerini verdi. Baysa, “Gezimiz 13 Ağustos 13 Eylül tarihleri arasında devam edecekti ama yoğun talep üzerine belediyemiz bu gezilerin 1 ay daha uzatıldığı müjdesini verdi. Toplamda 2 Bin 400 Derinceli vatandaşımızı hızlı trenle buluşup Konya’ı gezdireceğiz dedi.

 

MEŞHUR ETLİ EKMEK
Yaklaşık 3 saat süren yolculuğun ardından Konya’ya giden gazeteciler kendilerinin bekleyen gezi otobüsü ile yola çıktı.Rehber eşliğinde şehri gezen ekip,ilk olarak Konya’nın meşhur etli ekmeğini yemek için restoranda mola verdi. Gazeteciler manevi değeri yüksek olan Konya da Cuma namazın kılma imkanı buldu.Cuma namazından sonra yola çıkan gazeteciler Mevlana Müzesini gezerek Hazreti Mevlana’nın Türbesi’ni ziyaret etti. Ardından sırasıyla minyatür Türk eserlerinin ve önemli masal kahramanlarının yer aldığı 80 Binde Devri Alem Çocuk Parkını ve Meram Bağlarını gezdi.

 

43 GAZETECİ KONYA’YI KEŞFETTİ
Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol’un kusursuz ev sahipliği yaptığı geziden herkes memnun ayrıldı. Uzun süreden sonra ilk kez kültür gezisi yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Gürol, “ Gazetecilik yoğun ve yorucu bir meslek. Bugün Darıca’dan Karamaürsel’e kadar ilimizde gazetecilik yapan 43 meslektaşımızla bir araya sohbet etme imkanı bulduk. Öncelikle bize bu imkanı veren Derince Belediyesine meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum.Bu tür etkinlikleri arttırarak kendimize de zaman ayırmamız gerekiyor. Bunun için ilerleyen günlerde gerçekleştirmeyi planladığımız etkinliklerimizin duyurusunu yapacağız.