Irak'ın başkenti Bağdat'ın Sadr Şehri semtinde 18 Türk işçi, askeri üniforma giyen maskeli kişilerce kaçırıldı. Kaçırılan işçilerin içinde İzmitli Orçun Topaloğulları'nın da olduğu öğrenildi

 
 
Irak'ın başkenti Bağdat'ın Sadr Şehri semtinde 18 Türk işçi, askeri üniforma giyen maskeli kişilerce kaçırıldı. Dışişleri tarafından doğrulanan olayda kaçırılan işçilerin Nurol Holding'e bağlı çalıştığı açıklandı. Konuya ilişkin hükümetten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'tan geldi. Kurtulmuş, "Irak makamlarıyla çok sıcak temaslarımız devam ediyor" dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ise Türk işçilerin diğerlerinden ayrılarak götürüldüğünü açıkladı. Associated Press'e bilgi veren Iraklı yetkililer, söz konusu 18 kişinin, Bağdat'ın doğusundaki Sadr bölgesinde spor kompleksi inşa eden Türk şirketi tarafından çalıştırılan işçi ve mühendisler olduğunu belirtti. Adının gizli kalması kaydıyla konuşan bir yetkili, silahlı kişilerin bugün şafak vakti şantiye alanına baskın düzenlediğini ve bekçilerin silahlarını alarak karavanlarda uyuyan işçileri arazi araçlarıyla götürdüğünü söyledi.
 
İZMİTLİ ORÇUN DA KAÇIRILDI
Milli Eğitim Müdürlüğü'nde şef olarak çalışan Tarık Topaloğulları'nın oğlu mühendis Orçun Topallaoğulları da Bağdat'ta kaçırılan 18 Türk işçisinin arasında yer alıyor. Ailesinin Yahya Kaptan'da oturduğu öğrenilen Orçun Topallaoğulları için Türk yetkililer Irak Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçti.