Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2015 ve 2019 yılları arasında yapılacak olan 100 projenin tanıtımı yaptı. 57 ulaşım, 22 çevre, 13 tesis, 1 meydanlar, 1 konut, 6 altyapı projesini açıklayan Karaosmanoğlu, özellikle ulaşımda önemli müjdeler verdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 2015 yılında başlatılacak olan ve 2019 yılına kadar yapılacak proje ve hizmetlerle ilgili Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) Meclis salonunda bir basın toplantısı düzenledi. Toplam 100 yeni projeyi tanıtan Karaosmanoğlu’nun basın toplantısına ilgi büyük oldu. Toplantıya Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediye bürokratları, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda davetli katıldı. Katılımın yüksek olması nedeniyle KOTO Meclis salonunda yer kalmadı.
2004 yılından bu yana yapılan çalışmaların kısa filminin izlenmesinin ardından Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, sunum yapmaya başladı. Yeni Kocaeli’nin Yeni 100’ü sloganıyla tanıtılan projelerin herkesi yakından ilgilendirdiğini belirten Başkan Karaosmanoğlu, “24 saatin önemli bölümünü, hafta sonları, bayramlar dahi hep halkın içinde oluyoruz. Elde ettiğimiz başarılarda belediyemizdeki Çaycıdan en üst düzey yöneticisine kadar herkesin emeği var” dedi.
Halkın ferasetinden büyük güç aldıklarını ifade eden Karaosmanoğlu, “Daima millet, daima hizmet diyerek hizmetlere devam ediyoruz. Büyükşehir sınırlarının genişlemesinde biz adeta okul olduk ve yeni kurulan Büyükşehirlere örnek olduk” dedi. Kocaeli’de şehircilikle ilgili her çalışmanın bir planının olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu, “Kocaeli’nin rotası belli. Elektrik enerjisinin alt yapısı mutlaka yeniden yapılmalı. 1 milyon 700 bin nüfusa su veriyoruz. Elektrik kurumuna olan şikayetin yüzde 1’i bize gelmiyor. Onlar bahane buluyor. Ama hükumet bunu çözecek. Özelleştirme yapıldı ama alt yapısında sıkıntı var. Biz de İzgaz’ı özelleştirdik ama hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz. Yatırımlarda sıkıntı var ama bunu çözebiliriz” dedi.
Bu yıl suyun bol olduğunu ifade eden Karaosmanoğlu, “Sapanca hattı bizi iki yıl su bırakmadı. Sapanca’nın tehlikeye girmesi üzerine yer altı sondajı yaptık ve halkı susuz bırakmadık. Altı yapı nankör bir yatırım da olsa biz bunu yapacağız. Su sayaçlarını uzaktan kontrol etmeyi ve tüm alt yapısını uzaktan takip etmeyi başardık. İstediğimiz zaman düğmeye basarak vanaları açıp, kapatabiliyoruz. Biz Türkiye’ye değil, Avrupa’ya örnek oluyoruz. Kocaeli’nin atık suyunu dahi kıymetli hale geldik. Gri suyunu parayla fabrikalara veriyoruz” dedi.
Seçim beyannamesinde 3 hedef belirlediklerini ifade eden Karaosmanoğlu, “Birinci hedef hızlı, konforlu ulaşım, ikinci hedef teşvik ederek, istihdamı artıracağız, üçüncü hedef markalaşacağız. Bu hedefleri sadece biz değil, işbirlikleri ile yapacağız dedik. 5-6 kavşağı Ulaştırma Bakanlığı, 4 tanesini biz yapacağız. İş bölümü yaptık ve çalışmalara başladık. 2015 yılında başlayacaklar için ihaleler yapılmaya başlanacak. Şehrimizin önünü duble yollarla, kavşaklarla, köy yollarıyla, raylı sistemleriyle yaşayan bir yer olacak” dedi.