İmaj Erkek Kuaförü’nde gerçekleşen proje tanıtım toplantısına Kocaeli Berberler Odası Başkanı Mustafa Bozkurt, İzmit Kent Konseyi Başkanı Cafer Kozluca ve İzmit Belediyesi Başkan Danışmanı Adnan Metin de eşlik etti. 

SOKAK HAYVANLARI ZARAR GÖRMESİN
İzmit Belediyesi, Kocaeli Berberler Odası ve İzmit Kent Konseyi, “Jiletler çöpe atılmasın” projesi ile çöpe atılan jiletlerin hem insan hem de hayvan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle 'Jilet Çek' kutularında geri dönüşüme verilmek üzere atık jiletleri toplamaya başladı. Atık gazete, kağıt, yağ ve pil toplayarak çeşitli geri dönüşüm kampanyaları yapan İzmit Belediyesi jilet kampanyası kapsamında Kocaeli Berberler Odası’na bağlı 380 berberde jiletler geri dönüşüme gönderilmek üzere üzerinde İzmit Belediyesi’nin logosu bulunan jilet çek kutuları dağıtılmaya başlandı. Asıl amacı çöplere atılan jiletlerin yiyecek arayan sokak hayvanlarına ve geri dönüşüme katkı sağlayan kağıt toplayıcılarına zarar vermesini önlemek olan bu proje kapsamında berberler ortalama 2 kilo jilet topladığında belediyenin çevre müdürlüğüne telefon ederek jiletler teslim edecek. 

PROJE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK
Jilet Çek kutusunun nasıl kullanılacağını göstererek projeyi tanıtan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Eskiden jiletler çöplere atılıyordu. Çöplerde yiyecek arayan hayvanların ayakları yüzleri kesiliyor ve zarar görüyordu. Ayrıca geri dönüşüme katkı sağlayan karton toplayan vatandaşlarımızın da ellerini kesiyor ve çeşitli hastalıklara neden olabiliyordu. Şimdi kentimizde bütün berberler ’Jilet Çek’ dediğimiz kutu ile jiletlerini biriktiriyor. Ayrıca bu uygulama berberlerimizin de işini kolaylaştıracak. Berberlerimiz jiletlerini çıkartırken kendilerini yaralayabiliyorlardı. Şimdi kutu sayesinde kolayca çıkartacaklar. Bu projenin hem Kocaeli’ye hem de Türkiye’ye örnek olacağını düşünüyoruz” dedi. 

PİTBULL İÇİN EKİPLER DEVREYE GİRDİ
Yuvam akarca Cumhuriyet Mahallesi’nde yaşanan pitbull paniği hakkında da açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Ben Yuvam Akarca’da yaşanan pitbull vahşetinden yeni haberdar oldum. Bu durum gerçekten çok önemli ve tehlikeli. Ben konuyu öğrenir öğrenmez gereğinin yapılması için belediye ekiplerimizi bölgeye yönlendirdim. Ekiplerimiz bu sorunun giderilmesi için ellerinden geleni yapıyor. En kısa zamanda bu sorunu çözeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.