KESKİN NİŞANCI VURDU
Saat 23:06 sularında operasyon gerçekleştirildi. İçerideki 4 rehine sağ salim kurtarıldı. Suriyeli soyguncu ise operasyonda öldürüldü. Soyguncuyu bankanın karşısında bulunan binaya yerleştirilen keskin nişancı tarafından vurulduğu öğrenildi. İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, konuyla ilgili kısa bir açıklama yaparak, "İçeride bomba olma ihtimaline karşı bomba imha ekiplerinin çalışması sürüyor" şeklinde konuştu. Soyguncu etkisiz hale getirildikten sonra içeriye bomba imha ekipleri girdi. Bomba imha ekipleri soyguncunun üzerindeki bombayı etkisiz hale getirerek çıkardı. 
 
VATANDAŞLAR YOLU KAPATTI
Öte yandan vatandaşlar da operasyonun ardından bankaya girmeye çalışarak, sağ olduğunu düşündükleri soyguncuyu linç etmek istedi. Rehinelerden bazıları ambulansla hastaneye kaldırıldı, bazıları ise ambulans içerisinde tedavi edildi. Öte yandan soyguncunun cansız bedeni ambulansla hastaneye götürülmek istendi. Ancak Gölcüklü vatandaşlar yolu kapatarak ambulansın gitmesine izin vermedi. Polis ekipleri daha sonra müdahale ederek vatandaşları uzaklaştırdı, yol trafiğe açıldı.

*Olay yerinden silah sesleri geliyor, operasyon başladı. Özel TİM ekipleri banka önünde 10 el ateş ederek içeri girdi. 4 rehine sağ sağlim kurtarıldı, soyguncu ise yaralı olarak ele geçirildi. Rehine yakınlarıyla polis arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Bomba etkisiz hale getiriliyor.

*Polis ekipleri, Merkez Mahallesi Amiral Sağlam Caddesi'ndeki banka şubesine saat 17.00 sularında gelen, kimliği henüz belirlenemeyen silahlı kişiyle görüşmelerini sürdürüyor. 

*Zanlının talebi üzerine şube binasının önüne getirilen otomobil, bagaj kapısı açık şekilde kaldırım üzerinde bekletiliyor.

*Bazı rehineler ve parayla bankadan ayrılma istediğini polislere ilettiği öğrenilen şüphelinin ikna edilmesine çalışılıyor.

*İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük de olay yerinde gelişmeleri izliyor. 

*Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede, özel hareket polisi, bomba imha uzmanı, itfaiye ve sağlık ekiplerinin bekleyişi de sürüyor.

*Öte yandan, İZGAZ ekiplerinin, güvenlik önlemleri kapsamında caddedeki doğalgazı kestiği öğrenildi.

*Bankada bulun 14 kişiden, ikisi stajyer olmak üzere 4 rehinenin halen içerde olduğu bildirildi.  Polis, soyguncuyu yormak amacıyla pazarlığı uzun tutuyor. Dikkatinin dağılması ve yorgun düşmesi amaçlı sık sık görüşmeler yapılıyor. 

*Emniyet güçleri teyakkuz halinde. Bankanın etrafı çelik yelekli polislerce sarıldı. Operasyon her an başlayabilir. Bankaya yavaş yavaş yaklaşıyorlar. Olay yerinde tüm önlemler alındı.

*Suriyeli soyguncunun, organ mafyası tarafından kaçırılan çocukları için soygun girişiminde bulunduğu ve 800 bin TL'ye ihtiyacı olduğu iddia edildi. 

*Rehinelerden birinin babaannesi olay yerine geldi ve sinir krizi geçirdi.

Gölcük’ün en merkezi noktası, silahlı soygun girişimine sahne oldu. Halk Bankası Gölcük Şubesi’ne, bankanın kapanma saatinde giren ve görgü tanıklarının silahlı olduğunu belirttiği bir kişi, banka soygunu girişiminde bulundu. Soyguncu içeriye girerek, banka çalışanları ve müşterileri rehin aldı. Olayın duyulmasının ardından olay yerine pek çok ilçeden çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi.

 
 OPERASYON HAZIRLIĞI VAR
Olay yerinde özel harekat ve terörle mücadele şube müdürlüğüne bağlı polis ekipleri yoğun güvenlik önlemleri alırken, bankanın çevresi olay yeri şeritleriyle çevrildi. Bankanın bulunduğu Amiral Sağlam Caddesi trafiğe kapatılırken, polis ekiplerinin de operasyon hazırlığı yaptığı belirtildi.
 
SOYGUNUN GERÇEKLEŞTİĞİ YER

 

CANLI BOMBA İDDİASI
Olay yerinden gelen ilk bilgilere göre banka soygununa karışan kişinin çarşaflı ve peçeli olduğu bilgisine ulaşıldı. Polisler, yolu araç trafiğine kapattı. Ayrıca çevrede toplanan vatandaşlar polis ekipleri tarafından bölgeden uzaklaştırıldı. Banka soygununa karışan kişi ya da kişiler arasında canlı bomba olabileceği iddiası üzerine polis ekipleri önlem almaya başladı.
 

 
REHİNELER ATLAYARAK KURTULDU
Şahsın erkek olduğu tahmin edilirken, iki silahının olduğu bilgisine ulaşıldı. Polis, kalabalığı uzaklaştırmaya çalışırken, basın mensupları da olay yerinden uzaklaştırıldı. İçeride çok rehinenin olduğu öğrenildi. Öte yandan önce 1 rehinenin daha sonra geri kalan 3 rehinenin de camdan atlayarak kurtulduğu ileri sürüldü. Ayrıca içeride kalan bir kaç rehinenin daha olduğu ifade edildi. Operasyon hazırlığının da tamamlandığı öğrenildi. Öte yandan içerideki 2 rehinenin kendisini bir odaya kilitlediği bilgisine ulaşıldı.
 

 
ÖZEL TİM GELDİ
Olayı haber alan İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel ve Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük de olay yerine geldi. Ayrıca İstanbul'dan 15 kişilik Özel Müdahale Timi de soygunun gerçekleştirildiği bölgeye geldi. 15 kişilik tim, banka çevresinde keşif yaptı. Operasyonu Özel Müdahale Timi'nin yapacağı öğrenildi. Bomba imha ekipleri de olay yerinde yerlerini aldı.
 
TALEPLERDE BULUNDU
İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel'in soyguncu ile temasa geçti. Yarımel, Rehinelerin can güvenliği ve soyguncunun teslim olması için ikna çalışması yürüttü. Öte yandan soyguncu bazı taleplerde bulundu. Henüz kimliği öğrenilemeyen soyguncu, 800 bin TL para ve otomobil istedi. İkna çalışmaları sonuç vermedi. Soyguncunun otomobil isteği yerine getirildi. Gri renkli otomobil banka önüne park edildi.