Türkiye yarın büyük ve önemli bir güne uyanacak. Aylardır  heyecanla beklenen 30 Mart yerel seçimleri için yarın sandık başına gideceğiz. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), seçimlere girecek siyasi partilerin listesini ocak ayında açıklamıştı. 27 siyasi parti seçimlere girecek. İşte o partiler; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Alternatif Parti (AL Parti), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Büyük Birlik Partisi (BBP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Doğru Yol Partisi (DYP), Emek Partisi (EMEP), Genç Parti, Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR).
 
 
27 PARTİ VAR
Hak ve Özgürlükler Partisi (HAK-PAR), Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Halkın Yükselişi Partisi (HYP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR), İşçi Partisi (İP), Liberal Demokrat Parti (LDP), Millet Partisi (MP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Saadet Partisi (SP), Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi (TURK Parti), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Yurt Parti, Muhafazakar Yükseliş Partisi.
 
 
16 PARTİ, 2 BAĞIMSIZ
Seçime girecek siyasi partilerin belirlenmesinin ardından oy pusulasındaki sıralama için kura çekildi. Buna göre 3 büyük partinin sıralaması şöyle; AKP 10., CHP 24., MHP 26. İlimizde Büyükşehir için 16 parti yarışacak. Bunlar; AKP, CHP, MHP, SP, DSP, DYP, HKP, BBP, DP, Millet Partisi, HAK-PAR, LDP, BTP, İP, HDP, HEPAR. Ayrıca 2 de bağımsız Büyükşehir için mücadele verecek. Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yarışı 18 aday arasında geçecek.
 
 
 
İZMİT'TE 12 PARTİ
İzmit Belediye Başkanlığı için 9 parti; AKP, CHP, MHP, SP, DSP, BBP, DP, BTP ve HDP seçime girecek. Belediye meclisi için de 12 parti yarışacak. Bunlar; AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, DP, ÖDP, SP, BTP, İP ve HDP.
 
 
 
KARAMÜRSEL'DE 8 PARTİ
Karamürsel Belediye Başkanlığı için AKP, CHP, MHP, BBP, SP, BTP, HDP ve DSP olmak üzere toplam 8 parti seçime girecek. Ayrıca Karamürsel'de bağımsız olarak İbrahim Özyılmaz da başkanlık için yarışacak. Belediye meclisi için de AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, ÖDP, SP, BTP, İP ile HDP yarışacak.
 
 
 
KANDIRA'DA 7 PARTİ
Kandıra ilçesinde; belediye başkanlığı için AKP, CHP, MHP, BBP, SP, BTP ve HDP olmak üzere toplam 7 parti seçime girecek. Kandıra'da belediye meclis üyelikleri için ise AKP, CHP, MHP, TKP, BDP, ÖDP, SP, BTP, İP ve HDP olmak üzere 10 parti seçimlere giriyor.
 
 
 
KÖRFEZ'DE 8 PARTİ
Körfez Belediye Başkanlığı için AKP, CHP, MHP, BTP, BBP, DSP, HDP ve SP olmak üzere toplam 8 parti, belediye meclis üyeliği için ise AKP, CHP,  MHP, BTP, BBP, DSP, HDP, İP, ÖDP, SP ve TKP olmak üzere 11 parti seçime giriyor.
 
 
 
BAŞİSKELE’DE 9 PARTİ
Başiskele Belediye Başkanlığı için AKP, CHP, MHP, DSP, BBP, DP, SP, BTP, HDP olmak üzere 9 parti yarışacak. İlçe belediye meclis üyelikleri için ise AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, DP, ÖDP, SP, BTP, İP ve HDP seçimlere girerken, 2 kişi de bağımsız aday olarak meclise girebilmek için ter dökecek. 
 
 
 
GÖLCÜK’TE 8 PARTİ
Gölcük ilçesinde; AKP, MHP, CHP, DSP, BBP, SP, BTP, HDP, olmak üzere 8 parti belediye başkanlığı için yarışacak. Belediye meclis üyelikleri için ise AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, ÖDP, SP, BTP, İP ve HDP olmak üzere toplam 11 parti seçimde yer alacak.
 
 
 
KARTEPE’DE DE 8 PARTİ 
Kartepe’de AKP, CHP, MHP, BBP, İP, BTP, DP ve HDP'nin başkan adayları yarışacak. Belediye meclis üyelikleri için ise AKP, CHP, MHP, TKP, BBP, İP, DSP, SP, BTP, HDP ve ÖDP olmak üzere 11 parti seçimlerde yarışacak. 
 
 
 
DERİNCE’DE 8 PARTİ
Derince’de AKP, CHP, MHP, BBP, BTP, DSP, SP, HDP olmak üzere 8 parti belediye başkanlığı için yarışacak. Ayrıca belediye meclis üyelikleri için de; AKP, CHP, MHP, İP, BBP, SP, HDP, TKP, ÖDP, DSP ve BTP 11 parti seçimlere girecek.
 
 
 
DİLOVASI’NDA 8 PARTİ
Dilovası’nda AKP, CHP, MHP, DSP, BBP, SP, BTP ve HDP belediye başkanlığı için yarışacak. Belediye meclis üyelikleri için ise AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, ÖDP, SP, BTP, İP, HDP ve HAK-PAR olmak üzere 12 parti seçime giriyor.
 
 
 
DARICA’DA 9 PARTİ 
Darıca’da AKP, CHP, MHP, DSP, BBP, DP, SP, BTP ve HDP olmak üzere 9 parti belediye başkan adaylığı için yarışacak. Belediye meclis üyelikleri için ise AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, ÖDP, SP, BTP, İP, HDP ve HAK-PAR olmak üzere toplam 12 parti seçime giriyor.
 
 
 
ÇAYIROVA’DA 9 PARTİ 
Çayırova Belediye Başkanlığı için AKP, CHP, MHP, DSP, BBP, DP, SP, BTP ve HDP yarışacak. AKP, CHP, MHP,  DSP, TKP, BBP, DP, ÖDP, SP, BTP, İP, HDP ve HAK-PAR’da meclis için  seçimlere giriyor.
 
 
 
GEBZE’DE 9 PARTİ
Gebze’de de AKP, CHP, MHP, DSP, BBP, DP, SP, BTP ve HDP olmak üzere 9 aday seçime girecek.  Belediye meclisi için de AKP, CHP, MHP, DSP, TKP, BBP, DP, ÖDP, SP, BTP, İP, HDP, ve HAK-PAR seçimlere girecek.