İzmit Belediyesi'nin 'Dünya Sanat Günü' nedeniyle Yürüyüş Yolu'nda düzenlediği etkinlik birbirinden güzel gösterilere ev sahipliği yaptı. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İzmit Halk Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sanat Evi Derneği, İzmit Belediyesi Meslek Edindirme Kursları, çok sayıda okul ve sanatçı açtıkları standlarda eserlerini sergiledi. Yürüyüş Yolu açık sergi alanına dönüşürken, vatandaşlar yağlı boya tablolar, kare kalem resimler, nakış, dokuma, ahşap boyama, iğne oyası, dantel, takı, birbirinden değişik sabun ve mumlar, hat, tezhip gibi eserleri incelediler. Korolar, müzisyenler şarkılar söylerken, öğrenciler tiyatro gösterilerinde bulundu. Kocaeli Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ayaklarını boyayıp yere serdikleri beyaz kağıdın üzerinde yürüyerek, kağıdın üzerine duygularını yazıp, resimler yaptı. Etkinlikte en çok ilgiyi çekenler arasında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri oldu. Özel boyama teknikleri ile Osmanlı döneminde yaşayan kişileri heykel havasında canlandıran öğrenciler ilgi çekti. Vatandaşlar, öğrencilerin fotoğraflarını çekerek, selfie yaptı.

Yürüyüş Yolu üzerinde renkli görüntülere sahne olan ve vatandaşları yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte konuşan Başkan Vekili Bulut, “İnsan yaşamında sanat çok önemlidir. Biz yöneticilerin en önemli sorumluluğu, günlük yaşamı ve gelecekteki yaşamı daha keyifli, daha huzurlu, daha sağlıklı yapacak bütün alanlarda çağın gereğini yapmaktır. Üniversitemizle birlikte başlattığımız İzmit’te sanat var etkinliğimiz her yıl büyüyerek, coşkusu ve katılımı artarak devam ediyor. Bu projeye destek olan üniversitemiz başta olmak üzere sanata gönül veren ve projemizde bizi destekleyen dernek ve sivil toplum kuruluşlarımıza vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmasında İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın sanata verdiği öneme ve şehirde sanatın gelişmesi için gösterdiği çabaya da değinen Bulut, “Türk milleti olarak daha mutlu, daha başarılı olmak istiyorsak sanatla ilgili çalışmalarımıza daha da ağırlık vermeliyiz. Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyetler yarışı, kolay bir yarış değil. Bu yarış donanımlı, sağlıklı, mutlu toplumlar ve bireyler istiyor.


Biz İzmit Belediyesi olarak çocuklarımızın gelişimlerinde kültür, sanat faaliyetlerinin önemini çok iyi biliyoruz ve onları kültür sanata yönlendirecek projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Biz sanat ve sanatçı dostu bir belediyeyiz” şeklinde konuştu. Kocaeli Sanat Evi Derneği Başkan Yardımcısı ve KOÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı da yapmış oldukları konuşmalarında başta İzmit Belediyesi olmak üzere etkinlikte emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaynak: