İlk turu 10 Ağustos Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi için Seçim kurulları son hazırlıkları yapıyor, eksikleri gözden geçiriyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde İl Seçim Kurulu Başkanlığını Hakim Ahmet Turan Yıldız, 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığını Hakim Memet Yücel ve 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığını Nurettin Temur yürütecek. 10 Ağustos Pazar günü Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilimizde 1 milyon 186 bin 224 seçmenin oy kullanma hakkı bulunuyor. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlere göre, aradan geçen 6 aylık süre içerisinde seçmen sayısının 8249 arttığı gözleniyor.

SANDIK BAŞKANLARI İLK TURDA 213 TL ALACAK

İl ve İlçe Seçim Kurulları Müdürü Mehmet Yıldırım, görevlilerin alacakları ücretlerle ilgili bilgi verdi. Seçimlerde sandık başkanları günlüğü 71 TL’den üç yevmiye olarak 213 TL ikinci turda ise 2 yevmiye ile 142 TL, memur üyelerin günlüğü 62 TL’den iki yevmiye ile 124 TL ikinci tura kalması durumunda yine iki yevmiye olarak 124 TL ve sandık sorumlularının da tek yevmiye olarak günlük 62 TL, ikinci turda yine aynı şekilde 62 TL alacak.

ÜCRETLER PTT BANK’A YATACAK

Sandık başkanları, memur üyeler ve sandık sorumlularına ödenecek ücretlerin PTT Bank’a yatırılacağını belirten Mehmet Yıldırım, “Ancak ücretlerin ne zaman yatırılacağı belli değil. Türkiye genelinde harcamalar belirlenip, ödenek çıktıktan sonra ödemeler yapılacak” dedi. 30 Mart yerel seçimlerinde görev alan sandık sorumlularının Halk Bankası’ndan alacakları ücretlerin Ağustos sonuna kadar uzatıldığını ifade eden Yıldırım, “Ağustos sonunda ödemeler yapılmaz ise ücretler Mal Müdürlüğü’nün hesabına yatacak. Ücretlerini almayanlar İlçe Seçim Kurulu’na gelip bizden bir yazı alacak. Bu yazı ile Mal Müdürlüğüne gidip ücretlerini temin edebilecekler” diye konuştu.