Kurban Bayrama sayılı günler kala hayvan üreticilerini de bir telaş aldı. İlimizde Kurban pazarları geçmiş yıllara oranla beklenen hareketliliği göremedi. Türkiye’nin ve ilimizin çeşitli yörelerinde getirilen küçük ve büyükbaş kurbanlıklar alıcı bekliyor. İzmit Çayırköy mevkiindeki kurbanlık pazarında satışlar normal düzeyde seyrediyor.


İzmit’in kurbanlık pazarında küçükbaşlar 500 TL ile 2 bin TL arasında, büyükbaşlar da 3 bin TL ile 12 bin TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Kurbanlıklar özel yemlerle besleniyor. Kurbanlık hayvan satıcıları ellerindeki tüm kurbanlıkları satıp memleketlerine dönmeyi umuyorlar. 

GEBZE VE DİLOVASI'NDA KURBANLIK DURUMU
Bu yıl bölgemizdeki en büyük Kurban Pazarı Gebze ve Dilovası’nda kurulurken İstanbul’un doğu bölgesinin de yoğun akın ettiği Gebze kurban Pazarında 5- 6 bin kurbanlığın, Dilovası’nda da 4-5 bin kurbanlığın satışı bekleniyor. Ancak bu yıl kurban hisseleri çok yüksek cep yakıyor. Üreticiler kurbanlıklar elde kalır mı korkusu oluşturdu. Birlik başkanı Gülfen “ vatandaşlara ucuz, güvenilir, temiz ve organik kurban satışı için yerli üreticiyi tercih edin, Kocaeli’nin köylerine gidin yerinde kurbanlıklarınızı alın” tavsiyesinde bulundu.


KÖYLERDE HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ HIZLA DÜŞÜYOR
Zira Kocaeli’ni örnek gösterecek olursak genel hayvan sayısında belirli bir düşüş gözlenmemekte. Hayvancılık da kar oranlarının düşmesi köylerde hayvan üreticilerinin sayılarını düşmesine yerinin bölgede büyük işletmelere bırakmasına sebep oldu” dedi. 


KURBANLIK DA KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SATIŞLARINDA TELEP PATLAMASI BEKLENİYOR

Gülfen açıklamalarına devam ederken Şuanda ilimizde kurban fiyatları canlı ağırlık da 14 TL ile 17 TL arasında değişmektedir. Küçükbaş fiyatları da 450 TL ile bin 800 TL arasında değişiyor. Şuna ilimizde kurbanlık sıkıntısı yok ancak fiyatların yüksek olması sebebi le üyelerimiz hayvan satışında ciddi düşüş kurbanlıklar elde kalır mı korkusu yaratıyor. Bu yıl büyükbaştan çok küçükbaş hayvanların kurban bayramında tercih edileceği gözlenmekte. 2 bin üyesi olan Kocaeli ili Damızlık Sığır yetiştiricileri Birliği Başkanı Cemil Gülfen Kocaeli’nde 120 bin büyükbaş hayvan bulunurken, 85 bin anaç koyun olmak üzere yavru ve erkekleri ile birlik de küçükbaş hayvanlarımız sayısı 100 binin üzerine dedi. 


KOCAELİ’NDE 25 BİN KESİM YAPILIYOR

Gülfen Kocaeli’nde yaklaşık 25 bin hayvan kesimi gerçekleştiriliyor. Bunun 13 -14 bini büyükbaş, 12 ile 13 bini de küçükbaş olarak açıklandı. Bu yıl Gebze, İzmit, Gölcük, Karamürsel mezbahaları bayram da hizmet verecek. İlimize dışarıdan 5 ile 10 bin hayvan girişi yapılması bekleniyor.

 


KURBAN ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Gülfen vatandaşlara Kurban alırken nelere dikkat etmeleri gerektiği konuların da da bilgi aktardı. Hayvanın herhangi bir sakatlık olmaması Boynuzu kırık, kulağı kopuk, kuyruğu kesik ve büyükbaşta 2 yaşını doldurmuş, küpeli olması hayvanın fiziki yapısının düzgün olması gerektiğini belirtti.