Parti il başkanlarının birbirlerine karşı sosyal medya üzerinden yaptıkları iğneleyici iddiaları, taraftarların 7/24 birbirleri ile ağız dalaşına girdiği sanal alemde de partilerin birbirlerine karşı mücadeleleri son sürat devam ediyor.
 
AKP’NİN EZİCİ ÜSTÜNLÜĞÜ
AKP Kocaeli İl Teşkilatı ilimizde sosyal medyanın ciddiyetini ilk kavrayan parti olarak tarihte ki yerini alacağa benziyor.
Kurumsal yapıya oldukça önem veren AKP Genel Merkezi diğer illerde olduğu gibi Kocaeli için de kurumsal bir yapı oluşturmuş.
Gerek AKP Kocaeli İl Teşkilatının resmi web sitesi, gerek Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarını sürekli güncel tutarak partisine gönül verenleri her konuda bilgilendiriyor.
Facebook ve Twitter’a baktığımızda AKP İl Teşkilatı’nın tek bir kurumsal hesabı bulunurken güncellemelerin gün aşırı hatta bazı dönemlerde saatte bir yapıldığı gözlerden kaçmıyor.
AKP’nin Facebook hesabını 18 bin 480 kişi beğenirken henüz 6 ay önce il başkanı seçilen Şemsettin Ceyhan’ın kişisel sosyal medya hesabını 2 bin kişi beğenmiş durumda.

 
CHP’DE DİJİTAL KAOS
Son 13 yıldır muhalefet görevini üstlenen CHP ve MHP parti tarihi ve tecrübe bakımından AKP’den 4-5 gömlek daha büyük olmasına rağmen yenidünya düzeni ve dijital medyaya tam anlamı ile direniyor dersek yalan söylemiş olmayız.
Özellikle CHP Kocaeli İl Örgütü’nün sosyal medya üzerinde yaşadığı kaos gözlerden kaçmıyor.
Facebook üzerinde resmi-gayri resmi olarak 6 adet sayfası bulunurken yıllardır paylaşıma açılmayan ve parti tarafından yürütülmeyen sayfalar bilgi kirliliğinden başka bir şey saçmıyor ortalığa.
Sosyal Medya üzerinden partisi hakkında bilgi almak isteyen CHP’liler adeta sosyal medya üzerinden kafa karışıklığı yaşıyor.
Twitter’da da hesabı bulunan CHP İl Örgütü’nün de son paylaşımını 3 ay önce yapmış olması seçim döneminde nere idiniz sorusunu akıllara getiriyor.
CHP’nin sosyal medya hesabını ise 5 bin 348 kişi yani AKP’nin 3’te biri kadar kişinin beğendiği dikkatlerden kaçmayan detaylar arasında.

 
MHP’NİN UMRUNDA BİLE DEĞİL
Keza geçtiğimiz dönemde muhalefet partisi olma görevini üstlenen MHP’nin de CHP’den aşağı kalır yanı yok. Facebook üzerinde tam 7 sayfası bulunan MHP Kocaeli İl Teşkilatı’nda sayfaların birçoğu kimliği belirsiz kişi yahut kişilerce kullanılıyor.
Paylaşım tarihini baz alırsak 2-3 ayda bir güncellenen sayfaların arasında en düşük beğeni sayısına sahip olan sayfanın en çok güncellendiği dikkatlerden kaçmazken MHP Kocaeli Twitter hesabından yapılan paylaşımların tabiri caiz ise ilkokul çocukları tarafında yürütüldüğü düşünülmekte.
MHP Kocaeli İl Teşkilatı’nın da resmi Facebook hesabını ise 7 bin 552 kişi beğenirken bu sayı AKP’nin beğeni sayısının iki katından yaklaşık 4 bin daha az olduğu dikkatlerden kaçmadı.

 
HDP SÜRPRİZİ
Gelelim 3 büyük partiye sonradan dahil olan, iddialarına göre Türkiye partisi olma gayelerini temel hedef olarak benimsemiş HDP’ye.
HDP hem Kürt siyasal hareketi hem de parti tarihi açısından baktığımızda diğer partilere nazaran oldukça genç olmasına rağmen 1919’da kurulan CHP ve 1969’da kurulmuş MHP’ye kurumsallaşma, vizyon bakımından fark atmış durumda.
HDP Kocaeli İl Örgütü sayfasını 5 bin kişi beğenmiş vaziyette.
Partinin en küçük basın açıklamasından yaptıkları en yakın ziyaretin partililerin bilgisine anlık olarak sunulması da AKP’den sonra en hızlı 2. parti olan HDP’nin yerel bazda dijital medyayı MHP ve CHP’den daha iyi kullandığı gözden kaçmıyor.
Sonuç olarak genç nesli etkilemeye çalışan partilerin yenidünya düzenine ne kadar uyum sağlayacağını hep beraber göreceğiz…