Kocaeli Emniyet Müdürlüğü belki de Türkiye genelinde terör örgütü IŞİD’e karşı en sert tedbirleri alan, örgüte en çok operasyon yapan birimlerden biri. Suruç ve Ankara katliamlarına kadar birçok il emniyeti, IŞİD’in adını dahi anmazken Kocaeli Emniyet’i terör örgütünün hücre evlerini, örgüte eleman sağlayan dernekleri, yurtları gözetim altına aldı. Dernekleri takibe alan emniyet, dönem dönem örgüt sempatizanlarına yönelik operasyonlar da düzenledi.
 
BOMBALAR BULUNDU
İl Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre; 2014 yılından bu yana düzenlenen operasyonlarda 34 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda 5 tabanca, 5 el bombası, 1 parça tesirli özel yapım bomba, 2 kasatura, 2 susturucu, 1 adet pompalı tüfek, 1 adet av tüfeği ele geçirildi. Son operasyon ise önce gün gerçekleştirildi. Derince, Darıca, Dilovası ve Gebze’de belirlediği adreslere düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı.
 
2014 MART AYINDA
2014’ün ilk operasyonu 11 Mart’ta gerçekleştirildi. Gebze’de düzenlenen operasyonda IŞİD sempatizanı olduğu bilinen M.K. ile yanındaki 5 kişi gözaltına alındı. Yakalanan şahıslardan Ş.Y.’nin üzerinde 1 adet 14’lü Browning marka tabanca, 2 adet kasatura tarzı bıçak ele geçirildi. Adliyeye sevk edilen şahıslar ise serbest bırakıldı. Bir diğer operasyon ise 18 Mart 2015’te gerçekleştirildi.
 
ÇİFTLİĞE KAÇIYORLARDI
18 Mart’taki operasyonda İstanbul’dan kentimize gelen Azeri uyruklu A.Y. (30) ve birlikte hareket ettiği A.A. (35), A.Y.’nin babasının çiftliğine giderken araçları durduruldu. Şahıslar ve araç arandıktan sonra 1 adet 9 milimetre çapında ruhsatsız silah, 2 adet fişek ele geçirildi. Şahıslar ifadeleri alındıktan sonra çıkarıldıkları adli makamlarca serbest bırakıldı. Emniyet müdürlüğüne bağlı ekipler kentimiz üzerinden yapılan sevklere de müdahale etti.
 
SEVKİYAT DURDURULDU
14 Haziran’da Kilis’ten İstanbul’a mühimmat sevkiyatı yapan G.B. (29) ve D.Ç. (38) isimli şahıslarla ilgili ihbar alan emniyet güçleri, şahıslara yönelik İzmit Gültepe’de TEM Otoyolu üzerinde operasyon düzenledi. Operasyonda 3 adet Irak yapımı tabanca ve tabancalara ait 4 adet şarjör, 2 adet susturucu, 5 adet el bombası, 1 adet parça tesirli özel yapım bomba ele geçirildi. Operasyonda İ.Y. (35) ve R.K. (19) isimli 2 şahıs daha gözaltına alındı.
 
155’E İHBAR GELDİ
17 Haziran’da adliyeye sevk edilen G.B., D.Ç., İ.Y. ve R.K. isimli şahıslar, Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak Gebze T-2 Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. IŞİD’e büyük darbe indiren bu operasyondan 1 ay sonra, 25 Temmuz’da 155 Alo Polis İmdat hattına yapılan bir ihbarı değerlendiren emniyet güçleri Gebze’de; M.P. (34), M.Z.Y. (31), C.E. (30), G.A.Y. (29) ve A.M. (37) isimli şahısların adreslerine sabah saatlerinde operasyon yaptı.
 
SURİYE’YE KAÇIYORLARDI
İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürülen 5 şahıs burada ifadeleri alındıktan sonra cumhuriyet savcısının talimatları doğrultusunda serbest bırakıldı. 24 Eylül’de de Kocaelili 2 ailenin Suriye’ye giderek IŞİD’e katılacağı haberini alan İl Emniyet Müdürlüğü, Kilis İl Emniyet Müdürlüğü ile koordineli bir çalışma başlattı. Kilis’in Elbeyli ilçesinde bulundukları tespit edilen K.A. (26), eşi A.A. (23) ile A.Ç. (29), eşi D.S.Ç. (28) yakalandı.
 
KÜÇÜK ÇOCUKLAR
26 Eylül’de illegal yollardan Suriye’ye geçebilmek için çabalayan A. ve Ç. aileleri, Elbeyli Çobanbey Kara Hudut Karakolu sorumluluk sahasında Suriye’ye geçmek isterken jandarma görevlileri tarafından yakalandı. K.A. ve A.A.’nın 1 yaşındaki çocukları E.A. ile A.Ç. ve D.S.Ç’nin 3 yaşındaki çocukları E.Ç.’nin de Suriye’ye götürülmek üzere olduğu tespit edildi. A. ve Ç. ailelerinin 1 ve 3 yaşlarındaki çocuklarını terör örgütü saflarına akıtacak olması yetkilileri şoke etti. 
 
DENETİMLİ SERBESTLİK..!
Gözaltına alınan şahıslar ifadeleri alındıktan sonra adliyeye sevk edildi. Silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan işlem yapılan K.A. eşi A.A., A.Ç., eşi D.S.Ç. denetimli serbestlikten yararlanarak serbest bırakıldı. 1 Ekim’de, yaşları 16 ile 20 arasında değişen 4 şahıs 22.45’te otobüsle kentimizden ayrıldı. Sözde cihat faaliyetlerinde bulunmak için Suriye’ye gitmek isteyen Y.D. (18), S.U.( 18) ve E.Ç. (16) ile eşi S.Ç.(20) isimli şahısların Osmaniye’de olduğu tespit edildi.
 
4 ŞAHIS TUTUKLANDI
Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 4 şahsı 2 Ekim’de gözaltına aldı. Osmaniye İl Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınan şahıslar, çıkarıldıkları adli mercilerce serbest bırakıldı. 11 Ekim’de ise sabah namazı sonrasında Gebze’de 5 şahıs gözaltına alındı. Terör örgütüne üye olmak, terör örgütü adına faaliyetlerde bulunmak, örgütün basın yayın yoluyla propagandasını yapmak suçlarından adli işlem yapılan şahıslardan dördü tutuklandı.
 
ÇOK SAYIDA SİLAH BULUNDU
Operasyonda S.A.A. (31), E.E.S. (28), N.A. (32) , H.Y. (26) ve K.A. (26) isimli şahısların üzerinden 1 adet Magnum marka kısa dipçikli pompalı tüfek, 1 adet Setcal marka av tüfeği, 3 adet av tüfeği fişeği, 1 adet Ansar marka tüfek dürbünü, 1 adet Ritmix marka dürbün, 4 adet Motorola marka telsiz, çok sayıda örgütsel döküman ele geçirildi. Şahıslardan sadece N.A. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Diğer şahıslar Kandıra F Tipi Cezaevi’ne gönderildi.
 
HEPSİ SERBEST KALDI
Son olarak önceki gün Kocaeli Emniyet’i tarafından Gebze, Dilovası, Darıca ve Derince’de eş zamanlı baskınlar düzenlenmiş, 14 kişi gözaltına alınmıştı. İfadelerinin tamamlanmasının ardından önceki gün Gebze Adliyesi’ne sevk edilen zanlıların tamamı mahkeme tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak zanlılardan 3’üne adli kontrol şartı getirildi.