Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nde 2010 ve 2013 yılları arasında görevde olan 2 müdür, 2 komiser, 1 komiser yardımcısı ve 8 polis memuru hakkında görevi kötüye kullanma, haberleşmenin gizliliğini ihlal etme, resmi belgede sahtecilik, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetme, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme, yayma ve özel hayatın gizliliğini ihlal etme ile suç örgütüne üye olma iddiaları ile açılan dava, Kocaeli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya tutuklu bulunan eski şube müdürlerinden Özgür Nikbay katılmadı. Tutuksuz 11 sanık, avukatlar ve müştekilerin büyük bir bölümü ise duruşmada hazır bulundu.

 
İKİ TÜR DİNLEME YAPILIR
Yapılan duruşmada eski İstihbarat Şube Müdür Ali Öztürk en uzun savunmayı yaptı. Suçlamaları kabul etmeyen Öztürk, “İstihbarat şubede 2 tür dinleme yapılır.  Bunlardan ilki alınan duyum ve yapılan çalışmalar sonucunda suçun önlenmesine yönelik olan İstihbarı dinlemedir. Eğer dinleme sırasında herhangi bir delile ya da suç unsuruna rastlanmaz ise dinlemeye son verilir ve kayıtlar imha edilir. Diğer dinleme ise adli dinlemedir. Dinleme sırasında ulaşılan deliller ile suç unsuruna rastlanır ise adli birimlere bilgi verilir ve operasyon düzenlenir. Bu yüzden alınan bazı dinleme kararları sonrasında suç unsuruna rastlanmayan dinlemeler adli mercilere bildirilmemiştir. Hakkımda yer alan iddialarda dinleme yapılacak kişilerin kimlik bilgilerine yer verilmediği yer almaktadır. Oysa bütün evraklarda kişilerin ad ve soyadı yazmakta kimlik numaraları bulunmaktadır. Oysa MİT tarafından yapılan dinlemelerde gazeteciler kod isimler ile dinlenmiş ve açılan davalarda da herhangi bir işlem yapılmamıştır” dedi.
 
MİT’E AYRI BİZE AYRI DAVRANILMAKTA
Öztürk, “MİT’e ayrı davranılmakta bize ayrı davranılmaktadır. Biz evlerimizden eşkıya gibi toplandık.  Bu nedenle kanuna olan itimadımız sarsılmıştır.  Dinlemeler sırasında unvan yazılmaz çünkü hukuk karşısında herkes eşittir. Emniyet görevlisi de suç işliyor. Örnek verecek olursak Eski Kocaeli İl Emniyet Müdürü Erdinç Sarıalp zamanında gözaltına alınıp tutuklanmıştır. Biz yazanın emrettiğini yaptık.  Ancak kanunları uyguladığımız için yargılanıyoruz. Burada herhangi bir suçla itham edilmem doğru değildir. Sanal bir iddia ile açılan soruşturmada örgüt lideri olduğum söyleniyor. Ben örgüt lider isem hangi üyeme işi konusu dahilinde olmayan bir emir verdim. Ya da hangi olmayan bir göreve gönderdim. Burada yargılanan ben ve diğer kişiler herhangi bir örgüte üye değildir. Hepimiz emniyet teşkilatının birer neferiyiz. Bu davaya konu olan soruşturma ve iddialar 17 ve 25 Aralıkta yapılan operasyonlar sonrasında suç ve suçlu üretebilir miyiz düşüncesi ile yapılmıştır. Suçsuzum beraatımı istiyorum” şeklinde konuştu.
 
VALİ OLDUĞUNU SONRA ÖĞRENDİK
Ali Öztürk’ün ardından savunmalarını yapan diğer komiser ve komiser yardımcıları ile polis memurları iddiaları reddetti. Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın dinleme kararının altında ismi olan polis memurları, Kocaeli Valisi’nin 28 gün boyunca dinlenmesi ile ilgili sorulan soruya ise, “Biz dinleme yaptığımız sırada, dinlediğimiz suç örgütü ile bağlantısı olan Kıvanç A. isimli şahsı dinlemeye almıştık. Ancak bu kişi adına kayıtlı telefonu Kocaeli Valimizin kullandığını bilmiyorduk.  Dinlemeyi talep edenler bizleriz. Ancak dinleme yapanlar biz olmadığımızdan telefonun sahibinin vali olduğunu sonradan öğrendik ve dinlemeyi hemen durdurduk” diyerek yanıt verdi.
 
SAATLERCE SÜRECEK
Sabah 09:30 saatlerinde başlayan duruşmaya saat 13:00’de ara verildi. Aranın bitmesin akabinde ise ise diğer tutuksuz sanıkların savunmaları alındı. Ardından da avukatların savunmaları alındı ve müştekilerin dinlenmesine başlandı.