15-22 Nisan arası kutlanan Turizm Haftası’nda Kartepe’nin değeri bir kez daha ortaya çıktı.Her bütçeye uygun, birbirinden güzel otel ve restoranlarıyla doğa ile iç içe olma imkanı sunan bu eşsiz ilçemizi Kültür Turizm İl Müdürü Adnan Zamburkan ile birlikte gezdik.

DÖRT MEVSİM KARTEPE

Kartepe, sadece kış aylarında kayak turizmi ile değil, doğanın yeniden uyandığı içinde bulunduğumuz bahar ayları ile yazın kavurucu sıcaklarında serinleme imkanı sunan doğal güzellikleriyle de cazibe merkezi. Toplam 18 konaklama ve 60 restoranın bulunduğu Kartepe’nin değeri Turizm Haftası’nda bir kez daha ortaya çıktı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zamburkan, Kartepe Belediyesi ve TÜRSAB Yedigöller Başkanlığı ile birlikte bu şirin ilçemizi daha yakından tanıtan basın mensuplarına özel bir gezi düzenledi. Öne çıkan işletmelerin ziyaretler gerçekleşti, başarılı yerlere plaket verildi.  

SAPANCA GÖLÜ’NDE TÜPLE DALIŞ

Samanlı Dağları ile Kocaeli Platosu arasında kalan Kartepe coğrafi konumu gereği Asya ile Avrupa arasında göç ve ticaret yollarının, İpek yolu, askeri ve hac yollarının önemli geçit yeri olarak kullanılmış. Doğusunda bulunan Sapanca Gölü bu bölgenin güzelliklerine güzellik katmış. Golf, kampçılık, binicilik, bisiklet, su kayağı ve doğa yürüyüşleri gibi daha pek çok spora uygun Kartepe’de biz de gezimize Sapanca Gölü kenarındaki Kartepe Sukay Park Tesisleri’nden başlıyoruz. Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Yılmaz, belediyenin işlettiği doğa ile iç içe olan bu tesis hakkında şu bilgileri verdi: “Tesisimizde hâlihazırda su kayağı yapılıyor. Tüplü dalış yapılabilmesi için çalışmalara başladık. En kısa zamanda bu proje ile Sapanca Gölü’nün altındaki güzellikleri fotoğraflarla gün ışığına çıkartacağız. Balık ve diğer canlıları fotoğraflama imkanı olacak” dedi. Yılmaz, Kartepe’ye gelen turist sayıları ile ilgili bilgi de verdi:  “Yurtdışından gelen turistlerin büyük bölümü Ortadoğu geliyor ve çoğunluğu Araplardan oluşuyor”.  

MAŞUKİYE’NİN 45 YILLIK TESİSLER

Kartepe, özellikle de Maşukiye doğal güzelliklerin yanı sıra alabalığı ile de meşhur. Maşukiye’de 45 yıldır hizmet veren birbirinden güzel tesisler Çınarlı mahallesinde toplanmış. Bunların başında 26 oda ve 70 yatak kapasitesi ile Yazıcılar Otel geliyor. Alabalık Çıkmazı Sokak’ta bulunan otel, sadece yurt dışından gelenler için değil, İstanbul ve çevre illerden de günü birlik stres atmak isteyenler için vazgeçilmez. Burada havuz içinde yetiştirilen alabalıklar da en taze şekilde müşterilerine sunuluyor. Tesisin hafta sonu ziyaretçi sayısı 5 bini buluyor.  

BU TESİSTE ŞEHİT AİLELERİNDEN ÜCRET ALINMIYOR

Alabalık Çıkmazı’nda bulunan otellerden biri de Bekir Ateştepe’nin işletmeciliğini yaptığı Mersu A’la Maşukiye Konak Otel ve Restoran. Farklı ve hoş iç mimarisi, odalarındaki konforla ziyaretçilerine en iyi hizmeti sunmaya çalışıyor. Otel’de toplam 50 oda bulunuyor. Odaların özellikleri bütçeye göre değişiyor. İsteyen iki, üç ve dört kişilik odalarda kalabilme imkanına sahip. İşletme, farkını sadece yaptığı güzel hizmet ve kalitesiyle değil şehit ailelerine ücretsiz hizmet sunmasıyla da dikkat çekiyor. Tesis işletmecileri, vatan görevini yaparken şehit olan güvenlik güçlerine vefa borcunu da bu şekilde ödemiş oluyor.  

SEKİZ AY ÖNCE AÇILDI, HERGÜN DOLU

Murat ve Erol Erdemir kardeşlerin işletmeciliğini yaptığı ve yaklaşık 8 ay önce hizmete giren My Green Boutique Otel birbirinden şık ve ferah odalarıyla misafirlerini bekliyor. Bir adet havuzu bulunan otelin deneyimli ustaları elinde pişen yemekler de nefis. Yemyeşil bir doğa içinde bulunan otelde 1 dağ evi ve 2 kral süiti bulunuyor. Toplam 26 odanın bulunduğu otelin müşterileri arasında çoğunluğu Arap turistler oluşturuyor.  

LEYLA ATAKAN’IN DOĞDUĞU EVİN ARSASINDA TURİSTİK OTEL

Yalçın Eldoğan’ın işletmeciliğini yaptığı Kartepe ilçemizde hizmet veren şirin otellerden biri de El Garden Otel. Deneyimli kadrosu ve kalitesi ile yerli yabancı misafirlerini bekliyor. 130 kişi kapasiteli otelde toplam 52 oda bulunuyor. Otel yaz aylarında Ortadoğu’dan gelen turistlere, hafta sonları ise İstanbul çevresinden gelenlere hitap ediyor. Kalite ve hizmetin buluştuğu nokta olan otelde deneyimli ustaların ellerinden çıkan meze ve yemekler nefis. Bu otelin bir özelliği de görevi başında iken 1971 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden İzmit Belediyesi eski başkanı Leyla Atakan’ın doğduğu evin üzerinde yapılmış olması.  

KARTEPE’NİN SAKLI KALMIŞ SAKLI VADİSİ

İşletmeciliğini Kartepe Turizmciler Derneği Başkanı Kamil Öçbe’nin yaptığı Saklı Vadi Tesisleri, yıllardır bölgenin değişmezlerinden biri. Zaman içinde giderek büyüyen işletme bugün kapalı alanda 450 kişiye hizmet veriyor. Açık alanlarıyla birlikte 1000 kişilik kapasiteye ulaşıyor. Güveçte peynir, mantar, alabalık ve köfte menünün vazgeçilmezleri arasındadır. Dere üzerindeki özel balkonlarda yemeklerinizi yiyebileceğiniz gibi, tesis içinde piknik alanları da mevcut.

Otellerde oda fiyatları:

Mersu A’la Otel:2 kişilik oda: 150 TL

Yazıcılar Otel: 2 kişilik oda: 120-140 TLEl

Garden Otel: 2 kişilik otel: 215-269 TL

My Green Boutique Otel2 kişilik otel: 240-340 TL(Fiyatlar oda+kahvaltıdır. Özel gün ve dönemlere göre değişkenlik gösterebilir.)