Türkiye’de 10 binden fazla yetişkin ve 3 bini aşkın çocuk kayıp olarak aranırken, Kocaeli’de ise çok sayıda aile kayıplarından gelecek umutlu bir haber bekliyor. Kayıp vakalarına her gün bir yenisi ekleniyor

 

Türkiye’de gün geçmiyor ki yeni bir insan, yeni bir çocuk daha kayıplara karışmasın. Kayıp vakalarının ölümle sonuçlanması ise, kayıp yakınlarını endişelendirmeye devam ediyor. Son olarak Van’ın Gürpınar ilçesinde evlerinin önünde oynarken kaybolan 4 yaşındaki Nehir'in cesedinin evinin 50 metre ilerisindeki bataklıkta bulunması başta yakınları olmak üzere tüm kayıp yakınlarının da yüreklerini burktu. Kocaeli’de de günlük hayatımızda her gün onlarca çocuk veya yetişkin kaybolurken, bunların çoğundan haberimiz dahi olmuyor.
 
24 YILDIR KAYIP
Ülkede kayıp sayılarının artması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı bünyesinde, Kayıp ve Aranan Şahıslar Şube Müdürlüğü kuruldu. Kayıp başvurusu yapılan kişiler, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesindeki kayıp menüsünde listeleniyor. Bu listeye göre; Kocaeli genelinde 72 vatandaş kayıp olarak aranırken, bunların 61’i yetişkin 11’i de çocuk olarak sıralanıyor. Kayıp çocukların 2’si kız 9’u ise erkek, yetişkinlerde ise 42 erkek, 28 kadın kayıp olarak listeleniyor. Bu insanların arasında 24 yıldır kendisinden haber alınamayan insanların yanı sıra 17 Ağustos Gölcük Depremi’nden sonra bulunamayanlar da var.
 
DEPREMDEN SONRA...
Emniyetin kayıp listesinde asrın felaketi olarak bilinen 17 Ağustos Gölcük Depremi’nden bu yana kayıp olarak aranan 3 kişi de hala bulunabilmiş değil. Bunlar arasında deprem sırasında 18 yaşında olan Ahmet Çil, 23 yaşında olan Ahmet Kıvanç ve 42 yaşında olan Şenel Dede bulunuyor. Öte yandan listede kaybolduğunda 42 yaşında olan ve 24 yıldır kendisine ulaşılamayan Mehmet Karabulut isimli vatandaş yer alırken, yine 23 yıldır kayıp olan 34 yaşındaki Ahmet Sap ve 22 yıldır kayıp 27 yaşındaki Murat Gündoğdu da Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı resmi sitesinde listeleniyor.
 
CESET BİLE ARANMIŞTI
Her kayıp şahsın ayrı bir öyküsü varken, bu kayıp öyküler arasında en ilginci ise 35 yaşında kaybolan ve bir dönem öldürüldü iddialarıyla gündeme gelen Meryem Tahnal. 2008 yılında kaybolan kızları Meryem Tahnal’ın ‘içine cin kaçtığı için’ zorla ispirto içirilip öldürüldüğü iddiasında bulunan ailesi, polise ihbarda bulunmuştu. Ailenin, Tahnal’ın öldürülerek Körfez Tütünçiftlik’te bir araziye gömüldüğünü söylemesi üzerine polis ekipleri arama çalışması başlatmıştı. Polisin, yaşlı çiftin gösterdiği alanda eğitimli köpeklerle yaptıkları arama ve kazılarda cesede rastlanmadı. Kayıp kızın ailesi akli dengelerinin yerinde olup olmadığı konusunda doktora gönderilirken, Meryem Tahnal’ın ismi de kayıp listesine eklendi.
 
SOMALİLİLER DE VAR
Kocaeli’de kaybolan ve kayıp olarak listelenenler arasında 2 Somalili de göze çarpıyor. Bunlardan ilki 17 yaşında kaybolan ve şu an 21 yaşında olması gereken Moh'ed Osmanhassan. 14 Ocak 2011’de kaybolan Somalili Moh’ed’ten halen bir haber alınabilmiş değil. Diğer Somalili ise kaybolduğunda 15 yaşında olan İbrahim Hashi Nure. Hayatta olduğu düşünüldüğünde şu anda 18’ine basmış olması gereken İbrahim ise 23 Ağustos 2012 tarihinde sırra kadem bastı. Somali iç savaşının ardından çok sayıda Somalili kaçak göçmenin Türkiye’ye geldiği, çok azının oturma veya çalışma izni alabildiği biliniyor. Öte yandan son zamanlarda öğrenci değişimiyle gelen öğrenciler de kayıplar arasında bulunurken Türkiye genelinde de azımsanmayacak kadar Somalili’nin kayıp olduğu öğrenildi.
 
100 BİN TL ÖDÜL
İzmir Foça’da askerliğini yaparken hava değişimine geldiği İzmit’te 16 Mayıs 2007 tarihinde esrarengiz şekilde ortadan kaybolan Metin Karslıoğlu’nun ismi de Emniyet’in listesinde üst sıralarda yer alıyor. Karslıoğlu, askerliğinin bitimine 3 ay kala rahatsızlığı nedeniyle İzmit’teki ailesinin yanına hava değişimi iznine gelmiş, 20 gün sonra da ortadan kaybolmuştu. Karslıoğlu’na ait cep telefonunun da kaybolduğu tarihte sinyallerin kesildiği de belirlenmişti. Umutsuz bir şekilde kaybolan oğullarını arayan Metin Karslıoğlu’nun ailesi, oğullarının bulunmasını sağlayacak bilgiyi verene 100 bin TL ödül vereceğini açıklamasına rağmen, oğullarını ne görene rastlandı, ne de bilene.
 
YURTTAN KAÇAN ÇOCUKLAR
TBMM’de kurulan kayıp ve mağdur çocuklarla ilgili araştırma komisyonunun raporuna göre; Kayıp ihbarı yapılan çocukların yaklaşık üçte ikisi 15-19; üçte biri 10-14, yüzde 5’i ise 0-9 yaş grubunda. Türkiye genelinde kayıp çocukların yaklaşık üçte ikisini kız çocuklar oluşturuyor. Kayıp müracaatları ilkbahar aylarında artıyor. Kayıp ihbarı yapılan çocukların yaklaşık yarısı ilk 15 gün içinde bulunuyor. Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK)’na bağlı kuruluşlarda yaşayan kayıp çocukların oranı yüzde 15. SHÇEK’e bağlı kuruluşlarda ayda yaklaşık 500 kadar çocuk kurumdan izinsiz ayrılıyor. Önemli bir kısmı kuruma geri dönüyor; ama kızlardan yüzde 55 ve erkeklerden yüzde 27’si bu dönem için suç mağduru oluyor.
 
SAÇINI SAKLAYIN
Emniyet yetkilileri 10 binden fazla yetişkin ve 3 bin 170’ten fazla çocuğun kayıp olduğu Türkiye’de kayıpların bulunmasında en önemli durumun anında polise haber vermek olduğunu belirtiyor. 0-12 yaş grubundaki çocuklarda ise ailelerin ilk etapta bulamadığı çocukları için aramaya başlamadan önce polise haber verilmesi gerektiği vurgusu yapılıyor. Ayrıca vatandaşın kayıp ihbarı yapmadan 24 saat beklemesi gibi bir inanışın yanlış olduğu belirtiliyor. Çocuklara ait yakın dönemde çekilmiş fotoğrafla DNA tespitinde kullanılacak saç tellerinin aileler tarafından saklanması gerektiğine de ayrıca dikkat çekiliyor.
 
FOTOĞRAF ÇOK ÖNEMLİ
Kaybolan bir kişi için bölgede hizmet veren asayiş birimlerine başvuru yapılması gerekiyor. Buraya yapılacak olan başvurunun ardından polis tarafından gerekli bilgilendirmeler kayıp yakınlarına yapılacak ve prosedürler dahilinde işlemler başlatılacak. Vatandaşların başvuru sırasında yapması gereken en önemli şey kayıp olan kişinin en iyi şekilde tanınacak olan bir fotoğrafıyla birlikte başvuru yapmak. Bu şekilde kayıp başvurusu yapılan kişiler, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı’nın internet sitesindeki kayıp menüsünde listeleniyor. Kayıp kişilerin internet üzerinden T.C. kimlik numara, ad, soyadı, yaş ve cinsiyet ara seçenekleriyle sorgulama yapılarak bulunması mümkün.
 
KAYBOLMA ANINDA 10 ÖNEMLİ KURAL
-Çocuğun kimlik kartını ya da kimlik bilgilerini hep yanında taşımasını sağlayın.
-Kimlik kartı taşıyamayacak yaşta ise kimlik bilgilerini künye gibi takmasını sağlayın.
-Kaybolduğunda dönmesi gereken adresi ve araması gereken telefonları öğretin.
-Arkadaşlarının adını, telefon numarasını ve adreslerini alın.
-Çocuğunuzun en son ne giydiğini bilin. Daima çocuğunuzun en son çekilen fotoğrafına sahip olun.
-Gerektiğinde DNA karşılaştırması için çocuğun saç teli örneğinin ve parmak izini alın, izci köpeklere koklatmak için kokusunun sindiği bir kıyafeti yıkamadan saklayın.
-Tek başına tenha yerlere, ıssız sokaklara, inşaat gibi terk edilmiş yerlere gitmemesi gerektiğini öğretin.
-Çocuğunuza sesinin bir çeşit alarm olduğunu, gerektiğinde bağırarak çevreden yardım alabileceğini öğretin.
-Onu korkutmadan, yabancı kişilere güvenmemesi gerektiğini öğretin.
-Çocuğunuza kaybolduğunda polise gitmeyi öğretin.
 
24 YILDIR KAYIP OLANLAR
Mehmet Karabulut-Ahmet Sap- Murat Gündoğdu: Kaybolduğunda 42 yaşında olan ve 24 yıldır kendisine ulaşılamayan Mehmet Karabulut, yine 23 yıldır kayıp olan 34 yaşındaki Ahmet Sap ve 22 yıldır kayıp 27 yaşındaki Murat Gündoğdu da Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Dairesi Başkanlığı resmi sitesinde listeleniyor.
 

 


DEPREMDE KAYBOLANLAR
AHMET ÇİL-AHMET KIVANÇ-ŞENEL DEDE: 17 Ağustos Gölcük Depremi’nden bu yana kayıp olarak aranan Ahmet Çil, Ahmet Kıvanç ve Şenel Dede de kayıplar arasında.

 

 
KAYIP OLAN ÇOCUKLAR
EMİNE YENİYILDIZ- Emine Yeniyıldız, 16 yaşında ve 13 Aralık 2014’te kayboldu.
EBRU YÜKSEL-Ebru Yüksel, 17 yaşında ve 17 Nisan 2013’te kayboldu
BAYRAM ALDIRMAZ- Bayram Aldırmaz, 16 yaşında ve 24 Nisan 2014 yılında kayboldu .
GALİP YILMAZ- Galip Yılmaz, 16 yaşında ve 10 Ekim 2014 yılında kayboldu.
ONUR ÖKSÜZOĞLU- Onur Öksüzoğlu, 18 yaşında ve 10 Ekim 2014 tarihinde kayboldu.
ONUR ÇOBAN- Onur Çoban, 18 yaşında ve 23 Ağustos 2013 tarihinde kayboldu
MOH'ED OSMANHASSAN- Somalili Moh'ed Osmanhassan 20 yaşında, 14 Ocak 2011’de kayboldu.
İBRAHİM HASHİ NURE- Somalili İbrahim Hashi Nure, 18 yaşında ve 23 Ağustos 2012 tarihinde kayboldu.
 
DİĞER KAYIPLAR
Nejla Şanlı
51 yaşında. 10 Mayıs 2001’de kayboldu.
-----------------
Nergiz Yiğit
58 yaşında. 1 Ocak 1997’de kayboldu.
-------------
Selime Işık
61 yaşında. 19 Ocak 2001’de kayboldu.
------------
Fatma Tursun Güldamlası
81 yaşında, 29 Eylül 2014’te kayboldu.
----------------------
Ferit Taşdöğen
22 yaşında 1 Kasım 2009’da kayboldu.
---------------------
Abdullaheyüp Erkal
23 yaşında 1 Ocak 2001’de kayboldu.
------------------------
Özgür Özbek
25 yaşında, 19 Kasım 2013’te kayboldu.
---------------
Nezahat Aydemir
22 yaşında, 22 Ağustos 2013 tarihinde kayboldu
--------------------
Serap Kuzucu
25 yaşında 13 Şubat 2014’te kayboldu
--------------------
Sabriye Taşkesen
26 yaşında, 28 Şubat 2012’de kayboldu.
--------------------
Melek Kavaklı
28 yaşında, 20 Nisan 2013’te kayboldu.  
-----------------
Zeliha Akçaba
31 yaşında 31 Aralık 2011’de kayboldu.
-----------------
Birsen Mert
31 yaşında 13 Ocak 2015’te kayboldu.
-----------------
İlknur Güler
32 yaşında, 8 Nisan 2014’te kayboldu.
----------------
İlknur Serin
32 yaşında, 14 Şubat 2008’de kayboldu.
----------------
Sevim Soydal
33 yaşında, 14 Nisan 2012’de kayboldu.
----------------
Meral Tığ
34 yaşında, 13 Ocak 2012’de kayboldu.
------------------
Sevda Elmas
34 yaşında 29 Ekim 2013’te kayboldu.
-----------------
Elmas Celepci
35 yaşında 29 Haziran 1997’de kayboldu.
------------------
Meryem Tahnal
34 yaşında 22 Aralık 2008’de kayboldu.
-------------------
Betül Gökçe
33 yaşında 26 Aralık 2013’de kayboldu.
--------------
Hamide Erkan
45 yaşında 13 Şubat 2004’de kayboldu.
------------------
Süleyman Kandemir
25 yaşında, 23 Ocak 2014’te kayboldu.
------------------------
Ahmet Bedir
26 yaşında 17 Temmuz 2014’te kayboldu.
-----------------
Saim Gönül
24 yaşında. 1 Kasım 2011’de kayboldu.
---------------
Muhammet Kaplan
29 yaşında. 15 Ekim 2007’de kayboldu.
--------------
Muhammet Yasak
29 yaşında. 4 Nisan 2010’da kayboldu.
---------------
 
Metin Karslıoğlu
30 yaşında. 16 Mayıs 2007’de kayboldu.
---------------
Behiç Yüce
31 yaşında. 1 Eylül 2009’da kayboldu.
---------------
Mahmut Şahin
31 yaşında. 14 Mayıs 2007’de kayboldu.
------------
Hasan Kaya
31 yaşında. 21 Temmuz 2007’de kayboldu.
------------
Halil Ünverdi
33 yaşında. 25 Ağustos 2012’de kayboldu.
-------------
Umut Bostanoğlu
34 yaşında 23 Ocak 2004’te kayboldu.
-----------
Ahmet Çil
34 yaşında 17 Ağustos 1999’da kayboldu.
-----------
Nihat Şahin
38 yaşında 30 Eylül 2007’de kayboldu.
-----------
Erdoğan Ekinci
38 yaşında 1 Ocak 2006’da kayboldu.
-------------
Fikret Güler
38 yaşında 16 Kasım 2013’te kayboldu.
--------------
Bülent Yılmaz
38 yaşında 2 Ekim 2009’da kayboldu.
------------
Şahin Selçi
39 yaşında 7 Haziran 2014’te kayboldu.
-----------
Ahmet Kıvanç
39 yaşında 17 Ağustos 1999’da kayboldu.
-------------
Yılmaz Özkan
40 yaşında 18 Ağustos 2009’da kayboldu.
--------------
Tarık Köktürk
41 yaşında 1 Mayıs 1998’de kayboldu.
------------
Ramazan Ayar
41 yaşında 10 Haziran 1997’de kayboldu.
------------
Cüneyt Mogul
43 yaşında 25 Nisan 2012’de kayboldu.
------------
Kemal Koçyiğit
44 yaşında 1 Haziran 2001’de kayboldu
-----------
Altan İyidiker
44 yaşında 12 Kasım 1999’da kayboldu.
-----------
Okan Yılmaz
44 yaşında 3 Mart 1999’da kayboldu.
-----------
Metin Mütevellioğlu
46 yaşında 12 Kasım 2012’de kayboldu.
----------
Bahri Kaldır
46 yaşında 1 Ocak 1999’da kayboldu.
-----------
Murat Gündoğdu
49 yaşında 1 Ocak 1993’te kayboldu
-----------
Hüsamettin Meşe
51 yaşında 18 Ocak 1999’da kayboldu
------------
Hasan Demir
51 yaşında 14 Mart 2013’de kayboldu.
--------------
Mehmet Celiloğlu
53 yaşında 21 Şubat 2014’te kayboldu.
---------------
Seyfettin Ercan
54 yaşında 1 Ocak 2003’te kayboldu.
---------------
Ahmet Sap
57 yaşında 1 Ocak 1992’de kayboldu.
-----------
Şenel Dede
58 yaşında 17 Ağustos 1999’da kayboldu.
--------------
Cemil Aslan
58 yaşında 1 Ağustos 2006’da kayboldu.
--------------
Recep Yalçın
60 yaşında 25 Aralık 2014’te kayboldu.
---------------
Ali Dinibütünoğlu
61 yaşında 13 Ocak 2001’de kayboldu.
---------------
Ahmet Terzi
63 yaşında 17 Mayıs 2005’te kayboldu.
-----------
Recep Çakır
66 yaşında 5 Kasım 2008’de kayboldu.
------------
Hikmet Güncü
70 yaşında 1 Ocak 1999’da kayboldu.
------------
Mehmet Karabulut
70 yaşında 1 Ocak 1991’da kayboldu.
------------
Ahmet Kuzay
79 Yaşında 1 Şubat 2004’te kayboldu.