Komutanların atamalarına ilişkin liste, önceki gece Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi.
 
DAYSAL’IN YERİNE GÜRAK
İlimizde EDOK Muharebe Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı görevini yürüten Korg .Mehmet Daysal, İstanbul’daki 3.Kolordu Komutanlığı’na atandı. Daysal’ın yerine Ankara’daki 4.Kolordu Komutanlığı görevini yürüten Korg. Metin Gürak getirildi. EDOK Muharebe Hizmet destek Eğitim Komutanı görevini üstlenen Korg. Metin Gürak, 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında Ankara’da çok kritik görevi icra ettiği, ilk andan işin sonlandırılmasına kadar geçen süre içinde yaşanan askeri hareketlilikte kritik kararlara imza attığı biliniyor.
 
DONANMA’DAKİ DEĞİŞİKLİKLER
Donanma Komutanlığı bünyesinde de yeni görevlere, komutanlıklara atamalar yapıldı.
15 Temmuz darbe kalkışması sırasında darbeciler tarafında yer aldıkları için ordudan atılan, askeriyeyle ilişkileri kesilenler ile halen kaçak durumda olan isimlerinden boşalan komutanlıklara da yeni atamalar yapıldı. Donanma’da önemli görevlere getirilen isimlerin büyük bölümünün, Balyoz davasından yargılanıp hapis yatan sonrasında ‘kumpas’ mağduru olduğu anlaşıldığından göreve yeniden iade edilen ve son YAŞ’ta terfi alan tuğamiraller olması dikkat çekici.
 
Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Boğaz Komutanlığı’na getirildi.
Balyoz mağdurlarından olan Kuzey Görev Grup Komutanlığı emrinde bulunan Tuğamiral Levent Kerim Uça, Ankara Güney Görev Grup Komutanlığı’na atandı. Uça, Balyoz davasından yargılandığı sırada önemli sağlık problemleri yaşamış, beynindeki ur nedeniyle ameliyat olmuş sonrasında sağlığına kavuşmuştu. Uça, Donanma komutanı Ora.Veysel Kösele ile birlikte kalkışmada kaçırılan isimler arasındaydı.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’nda görevli Tuğamiral Bülent Turan, Denizaltı Filosu Komutanlığı’na getirildi.
 
DENİZ HAVA’DAKİ DURUM
Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde görev yapan, Balyoz mağdurlarından olan Tuğamiral Berker Emre Tok, Kartepe’deki Deniz Hava Komutanlığı görevini üstlendi. Deniz Hava Komutanlığı’nın eski komutanı Tezcan Kızılelma, darbe kalkışmasında etkin rol üstlenmişti. Kızılelma halen tutuklu ve ordudan ihraç edilen isimler arasında. Çanakkale Boğaz Komutanı olan eski Tüma. Hakan Üstem de, Kızılelma’dan önceki Deniz Hava Komutanı’ydı. Üstem de, son kalkışmada ordudan ihraç edilen isimlerden birisiydi.
Darbe kalkışmasının Donanma’daki önemli isimlerinden birisi olan, ordudan atılan ve halen firar olan Gölcük Ana Üs eski Komutanı Tuğa. Hayrettin İmren’in yerine de atama yapıldı. Gölcük Deniz Ana Üs Komutan Yardımcısı olan, Balyoz mağdurlarından Tuğamiral Mehmet Baybars Küçükatay, Gölcük Ana Üs Komutanı oldu.