Son zamanlarda basın ve yayın organlarında çıkan haberler üzerine Kömürcüler Osb den bir açıklama geldi.
Açıklamada, bazı basın yayın organların yanlı ve yanlış haberler yaparak Kömürcüler Osb’yi zan altında bırakmaya çalıştığı ifade edilerek, “Sanayicinin ciddi maliyetlere katlanarak her türlü çevre şartını yerine getirerek kurduğu bu emeği dezenformasyonla heba etmeyelim.”denildi. 
Kömürcüler Osb tarafından yapılan açıklamada, “2012 yılında Mahalli Çevre Kurulu Kararı ile Kömür İthalatçılarının, Kömürcüler OSB’mizdeki yerlerine taşınmaları ve öncesinde, inşaat ve altyapı çalışmalarının devam ettiği dönemlerde, Arıtma tesisinin olmaması ve Altyapının tamamlanmaması nedeni ile aşırı yağışlardan dolayı dere tabanlarında çöken kömür tozlarından kaynaklanan eski yıllardan kalan bir görüntü oluşmuştur.

KİRLİ SU DIŞARIYA DEJAR EDİLMEDİ

Bahse konu yanlı ve taraflı haberlerin basın ve yayın organlarında yayımlanması akabinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlileri, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı görevlileri, İsu Genel Müdürlüğü Arıtma Daire Başkanlığı görevlileri ile Dilovası Belediyesi Çevre Denetim görevlileri, Osbmiz içinde bulunan tesislerde, Arıtma Tesisinde ve Osb alanı dışında bulunan bölgelerde incelemelerde bulunarak tutanak tuttular. Bahse konu kirliliğin Osbnin ve Arıtma tesisinin devreye girmeden önce oluşan tozlardan kaynaklandığını ve halen Osbnin Arıtma Tesisinden deşarj edilen arıtılmış su da her hangi bir sıkıntı olmadığını kayıt altına aldılar. 16.03.2015 tarihinde yağan yağmurlardan da görüldüğü üzere bahsedildiği gibi bir kirli suyun deşarjı söz konusu değildir.

ARITMA TESİSİNE 2.5 MİLYON TL 

İnşaatına 2013 yılında başlanan Arıtma tesisimizde 2.5 Milyon TL ‘lik yatırım gerçekleştirilmiştir. Evsel Atık su Arıtma Tesisi ile Yağmursuları ile oluşan Endüstriyel Atık su Arıtma Tesisinin birlikte inşa edildiği Arıtma Tesisimizde modern MBR Teknolojisi kullanılmıştır. Hem Evsel Atıksular hem de Yağmursuyu Arıtma işlemi eş zamanlı yapılmaktadır. Evsel Atıksu Tesisimizin kapasitesi 200 metreküp/gün dür. Endüstriyel Arıtma Tesisimizin Kapasitesi ise 7596 metreküp/gün olarak dizayn edilmiştir. 7 gün 24 saat esasına göre otomasyon sistemi ile çalışan Arıtma Tesisimizde 1 Çevre Mühendisi, 1 Teknisyen ve 1 Görevli hizmet vermektedir. Sürekli olarak kamera izleme istemi ile takip edilen Arıtma Tesisimiz Osb olarak çevreye gösterdiğimiz duyarlılığın bir ispatı niteliğindedir.”denildi. 

10 BİNİN KİŞİNİN EKMEK KAPISI

Açıklamada ayrıca şunlar ifade edildi,“Basın yayın kuruluşlarımıza, kamuoyuna ve halkımıza doğru ve gerçek bilgi vermek adına kapımız her zaman açıktır. Kömürcüler OSB’miz, Katılımcılarımız, Tedarikçilerimiz ile yaklaşık 400 kişiye direkt olarak, Kömür Nakliyesi yapan günlük 750-1000 kamyoncuya en direk olarak istihdam sağmakla birlikte en az 10 bin kişiye ekmek kapısı olmuştur.”