Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı ve Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin 2014-2015 eğitim dönemi sınavları 20-21 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tiyatro Bölümü’nün sınavı ise 27 Eylül Cumartesi günü yapılacak. Konservatuvar sınavlarına girmek isteyenler için başvuru süresi başladı. Başvurular 12 Eylül Cuma gününe kadar alınmaya devam edecek.

SINAV BAŞVURU TARİHLERİ

Sınavlar konservatuvarın Batı Müziği, Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Bale, Dini Musiki, Tiyatro bölümleri ile Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’nin ilgili branş ve yaş aralıklarında açıldı. Konservatuvar sınav başvuruları 25 Ağustos Pazartesi gününden itibaren alınmaya başlandı. Başvuru süresi 12 Eylül Cuma günü sona erecek. Başvurular mesai saatleri içinde ve Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’nün fuar içindeki Leyla Atakan Kültür Merkezi’ne bizzat yapılacak. 18 yaşından küçük adayların başvuruları velilerinin nezaretinde kabul edilecek.

SINAV TARİHLERİ VE YERLERİ

Kayıt sırasında adaylardan 1 fotoğraf ve nüfus cüzdanı istenecek. Adaylar bu sırada sınav giriş belgesini doldurarak başvurularını yapmış olacak. Konservatuvarın Batı, TSM, THM ve Dini Musiki bölümlerinin sınavları 20-21 Eylül tarihlerinde Kültür Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü’nün fuar içindeki binasında gerçekleştirilecek. Tiyatro Bölümü’nün sınavı 27 Eylül Cumartesi günü Plaj Yolu Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde, Bale Bölümü’nün sınavı ise 20-21 Eylül’de SDKM’de yapılacak. Güzel Sanatlar Bölümü’nün sınavları Anıtpark Güzel Sanatlar Atölyesi’nde 20-21 Eylül’de gerçekleştirilecek. Bunun yanı sıra Geleneksel Türk Süsleme Sanatları’nın sınavı da 20 Eylül Cumartesi günü Seka Kültür Evleri’nde yapılacak.

ÖĞRENCİLERE NE SORULACAK?

Müzik bölümünün sınavlarında öğrencilerin tek, çift ses ile ritim ve melodi yeteneklerine bakılacak. Bale bölümünün sınavında esneklik yeteneği dikkate alınırken, tiyatro bölümü sınavlarında oyunculuk yeteneğinin yanı sıra dans, kulak, şarkı, öykü ve şiir gibi yan evreler değerlendirilecek. Güzel Sanatlar Eğitim Merkezi’ndeki sınavlarda ise çizim vuruşlarındaki yetenek göz önünde bulundurulacak. Konservatuarda 2014-2015 eğitim dönemi ekim ayında başlayacak. 

BÖLÜM BRANŞLARI VE YAŞ ARALIKLARI

Sınav açılan bölüm branşları ve ilgili yaş aralıkları ise şöyle;