Kocaeli Kültürel Gelişim ve Dayanışma Derneği’nce kente toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmalar yürütmek amacıyla hazırlanan “Konu Kadınsa” projesi, Sabancı Vakfı’ndan BM Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi Ortak Programı kapsamında hibe desteği almayı hak kazandı. KOGED Derneği’nin ortakları Kocaeli Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi ve Başiskele Belediyesi Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortak olduğu proje hibe almaya hak kazandı, proje 9 ay sürecek.

KADINLARA MESLEKİ EĞİTİM

Başiskele Belediyesi, Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin ortak olduğu projede, Kadın Meclis Başkanı Öznur Altıntaş, “Kadınların ve kız çocuklarının insan hakları konusunda toplumda zihniyet değişikliği ve farkındalık yaratmasını istiyoruz. Kadınların, yerel ve merkezi karar alma mekanizmalarına daha fazla katılımı sağlanması gerekiyor. Kadın sivil toplum örgütleri arasında işbirliği ve diyaloğu güçlendirmek ve iletişim ağlarının oluşturmasını hedefliyoruz” dedi.

FARKINDALIK YARATACAĞIZ

Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Başiskele Kent Konseyi olarak, ilçemizdeki çifte dezavantajlı kadınların katılım sağlayacağı eğitim programları ile bu konudaki farkındalığı oluşturmak istiyoruz. Aynı zamanda proje kapsamında eğitim alacak Başiskele Belediyesi’nde görevli erkek personelin de toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda zihniyet değişikliği ve farkındalık yaratmalarının sağlanmasını amaçlamaktayız. Proje kapsamında ayrıca çifte dezavantajlı kadınlar mesleki eğitimler alacak ve konsey olarak Başiskele Belediyesi Meclisine YEEP teklifi sunarak Başiskele Belediyesi’nde kadın-erkek eşitliği birimi kurulmasını amaçlamaktayız” diye konuştu.