Gebze- Orhangazi-İzmir otoyolunda İzmit Körfezi geçişini sağlayacak asma köprünün ilk çıkışı, zemin kayması yüzünden Yalova’nın Kılıç köyünden, Karamürsel’in Semetler Köyüne kaydırıldı. Bu haber köyde arsa fiyatlarını adeta uçurdu.

Türkiye'nin en büyük otoyol projesi olarak inşa edilen Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun Yalova'daki kavşağı değiştirilecek. Körfez geçiş köprüsü için Yalova kısmında kavşak yapılması planlanan bölgede, jeolojik engeller (zemin kayması) var. Bu nedenle yapılacak kavşağın kaydırılması gerektiğine karar verildi. Alternatif bir güzergâh düşünüldü. Bu kapsamda Dilovası ve Hersek Burnu arasında yer alan İzmit Körfezi için geçişi sağlayacak asma köprünün ilk çıkışı, Yalova Kılıç köyünden Karamürsel Semetler köyüne kaydırıldı. Köprüden sonraki ilk çıkışın köyün arazisinin yer aldığı noktaya yapılması uygun görüldü.

ARSA FİYATI 4 KAT ARTTI

400 dönüm arazinin kamulaştırılacağı köyde, arsa fiyatları 10 liradan 40 liraya çıktı. Yol yapımı için kullanılacak arsanın kamulaştırma metrekaresi 70 lira olarak öngörülüyor. Yeni kavşağın İznik'e çok yakın olması nedeniyle turistik olarak gelişmesine de ciddi katkı sağlayacağı belirtiliyor. Köprü, İstanbul Boğazı'na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne bağlanacak. Projenin başlangıç noktası Gebze olup, yapılacak otoyol Dilovası ile Hersek Burnu arasındaki İzmit Körfezi'ni 3 kilometrelik asma köprü ve her iki taraftaki viyadükleri geçerek Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça Kavşağı ile Bursa Çevre Yolu'na bağlanacak.