Tarragona kenti yakınlarındaki AP-7 otoyolunda meydana gelen kazayla  ilgili basına bilgi veren Katalonya özerk yönetimi İçişleri Bakanı Jordi Jane,  "Otobüste 57 kişi bulunuyormuş. En az 14 ölü ve 30 kadar Hastanede tedavi gören  yaralı var. Yaralıların çoğunluğunun hayati tehlikesi yok. Yolcuların büyük  bölümü farklı üniversitelerden Erasmus öğrencileri. Henüz hayatını kaybedenlerle  ilgili isim veremeyiz çünkü farklı uyruklu vatandaşlar var" dedi.

Jane, kazanın otobüs şoförünün hatasından kaynaklandığını  düşündüklerini söyleyerek otobüsün çarptığı otomobilde bulunan iki kişinin de  yaralılar arasında bulunduğunu ifade etti.

Bu arada İspanyol haber ajansı EFE, hastane kaynaklarına dayanarak  verdiği haberde, yaralılar arasında Türk öğrencilerin de bulunduğunu bildirdi.  Haberde, hastanelere kaldırılan yaralı öğrencilerin İsviçreli, Norveçli, İngiliz,  Türk, Ukraynalı ve İspanyol oldukları kaydedildi.

Yerel saatle 06.00'da (TSİ 07.00) bir otobüs ile otomobilin çarpıştığı  kazada ilk belirlemelere göre 14 kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. 56  yolcusu bulunan otobüsün Valencia'dan Barcelona'ya gitmekte olduğu ve yolcuların  Valencia'daki Las Fallas Festivali'nden döndüğü belirtiliyor.