Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı, bildiriyi ihbar kabul ederek, imzaları bulunduğu belirlenen 19 akademisyen hakkında soruşturma açtı. Söz konusu kişiler arasında profesörler ve doçentlerin olduğu öğrenildi.

KOÜ Senatosundan yapılan açıklamada, 11 Ocak tarihinde çeşitli üniversitelere mensup bir grup akademisyen tarafından yayımlanan bildirinin "tüm yurtta olduğu gibi KOÜ'de de büyük infial yarattığı" belirtildi.
Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"Devletimizin birliği ve bekası için güvenlik güçleri tarafından vatan toprağında teröre karşı verilen kahramanca mücadeleyi; bu uğurda dökülen şehit kanlarını hiçe sayarak 'katliam ve kıyım' olarak nitelendirmek demokratik hak ve özgürlük kavramı ile asla bağdaşmamaktadır. Terörün her türlüsünün karşısında yılmadan duran Kocaeli Üniversitesi, bazı akademisyenlerin bu yaklaşımını teröre destek olarak görmekte ve yayımlanan bildiriyi şiddetle kınamaktadır. Bu bağlamda kurumumuzdaki ilgili kişiler hakkında Rektörlüğümüzce idari soruşturma süreci başlatılmış olup, kamuoyuna saygıyla duyurulur."