Tüm Bel-Sen Kocaeli Şubesi tarafından İstanbul Şehir Tiyatroları’ndan çıkarılan sanatçı Levent Üzümcü’ye destek olmak amacıyla basın açıklaması düzenlendi. Şube binasında düzenlenen basın açıklamasına Şehir Tiyatroları oyuncuları da katıldı. Basın açıklamasını okuyan Erdal Karakuş şu ifadelere yer verdi: “Gezi direnişi ve sonrasındaki açıklamaları, Sosyalist Enternasyonal’deki konuşması ve muhalif tutumu nedeniyle değerli tiyatro sanatçımız Levent Üzümcü İstanbul Şehir Tiyatrosu’ndaki görevinden atılmıştır. Karar, Belediye’nin Üst Disiplin Kurulu tarafından ve İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanat Yönetim Kurulu’na bile sorulmaksızın tepeden inme bir yöntemle alınmış ve uygulanmıştır. Bu kararla, AKP’nin sanat ve sanatçı düşmanlığı bir kez daha tescillenmiştir. Bu karar, AKP’nin muhalefete tahammülsüzlüğünün göstergesi olmasının yanı sıra, aynı zamanda sanata ve sanatçıya uyguladığı sindirme, korkutma hatta yok etme politikasının güçlü bir kanıtıdır. 


YAZICI, ÇEVİK GİBİ EĞİLİP BÜKÜLMEDİ

Levent Üzümcü’nün ihracı, son dönemde sıkça dillendirilen “farklı ses ve itiraz istememe” yaklaşımının somut sonuçlarından birisidir. Bu siyasi bir karardır; bütün muhalif sanatçılara açık bir gözdağı ve açık bir tehdittir. Bu karar kabul edilemez; sindirilemez. Sahneleri kapatan, oyunları sansürleyen, programlara müdahale eden, oyuncuları süren, konserleri, oyunları engelleyen bu zihniyet, sanat düşmanlığını bu kez çok daha cüretkar bir boyuta taşımıştır. Buradan ayrıca İBBŞT Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu, buradaki mevkidaşı M.Çevik gibi “Küfürbaz ve işveren önünde el pençe eğilip bükülen” biri olmadığı için onurlu ve dik bir duruş sergilemiş , sanatçısına sahip çıkmıştır. 


YAZICIOĞLU’NU TEBRİK EDİYORUZ

Bizler Tüm Bel-Sen olarak şu anda bizleri hiç şaşırtmayan bir gelişme olarak görevden alınacağı konuşulan Genel Sanat Yönetmeni Erhan Yazıcıoğlu’nu tebrik ediyor dayanışma duygularımızı iletiyoruz. Ve artık bugün için bardak dolmuş, sabırlar taşmıştır. Her alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında da sanatçıları işsiz ve sahnesiz bırakarak etkisizleştireceklerini, sindireceklerini sananlar büyük bir gaflet içindedir. Bu gaflet uykusundan bir an önce uyanmalarını dileriz. Tüm Bel-Sen olarak her koşulda Levent Üzümcü’nün yanındayız; mücadelesi mücadelemizdir. Kendisine her türlü desteği sunacağımızın bilinmesini istiyor, sanat ve sanatçı düşmanlarına karşı tüm sanatçılarımızı, sanatseverleri ve duyarlı her vatandaşımızı mücadeleye çağırıyoruz.”